День українського козацтва

Дорогі читачі!

14 жовтня, в день свята Покрови Пречистої Богородиці, в нашій країні відзначається День українського козацтва та День Захисника України.

День українського козацтва  відзначається в Україні згідно з Указом Президента України від 07.08.1999 № 966/99 в день свята Покрови Пречистої Богородиці 14 жовтня. Президент України, враховуючи історичне значення й заслуги козацтва в утвердженні української державності та його вагомий внесок у сучасний процес державотворення, визначив цю дату своїм указом.

Як писав ще французький дипломат Жан-Бенуа Шерер у його історичній праці, виданій 1788 року в Парижі, Покрова Пресвятої Богородиці була для козаків великим святом, оскільки їхню церкву було присвячено Діві Марії. Коли вони бажали обрати нових членів старшини, то збиралися саме у цей день.

Запорізька Січ – це один з тих феноменів, над яким замислювались і який намагалися з’ясувати багато поколінь дослідників.

З нагоди свята пропонуємо вам переглянути віртуальну виставку книг та списки літератури.
Cписок книг
Спиcок статей

Віртуальна виставка

Історія запорізьких козаків
Автор:
Яворницький Д. І.

Видавництво: Львів: Світ
Рік видання: 1990
Сторінок: 319
Анотація: Перший том містить розгорнуту характеристику запорізьких вольностей, гідрографії, природних умов і ресурсів краю. Докладно описана історія і топографія восьми січей, склад і адміністративно-територіальний уклад Запоріжжя, органи влади і судочинство, розвиток школи. Окремі розділи присвячені одягу, побуту і заняттям, озброєнню козаків, їх стратегії і тактиці. 

Для викладачів, студентів, істориків, етнографів, пропагандистів.

Историческія пѣсни Малорусскаго народа
съ объсненіями Вл. Антоновича и М. Драгоманова
І том
Видавництво:
Кіевъ: Типография М. П. Фрица

Рік видання: 1874
Сторінок: 336
Анотація: Книга представляє собою зібрання дум і пісень «Малорусскаго народа» (ІХ – друга половина ХVІІ cт), які в переважній більшості несуть історичний характер. У передмові до книги навіть написано: «Благодаря собраніямъ Цертелева, (1819) Максимовича, (1827, 1834, 1849) Срезневскаго, (1833-38) Лукашевича, (1836) Метлинскаго, (1854) Кулиша, (1856, 57) Костомарова (1859) и др. въ Галиччинѣ, Буковинѣ и Венгрiи, давно уже обращено вниманіе на малорусскія народныя песни, - и давно уже рядомъ съ эстетическими достоинствами лирическихъ пѣсенъ, высоко оцененъ знатоками историческій характеръ многихъ малорусскихъ думъ и песенъ».

У збірнику подано не лише тексти, а й різні варіанти пісень, до більшості з них написано пояснення.

Пісні повної збірки (5 частин) відображають зміни суспільного устрою народу, релігійно-обрядову історію, побут, сімейне життя та економіку. І том включає в себе першу частину під назвою «Пѣсни вѣка дружиннаго и княжескаго» та перший розділ другої частини «Пѣсенъ вѣека козацкого: - Пѣсни о борьбѣ съ татарами и турками».

Богданъ Хмельницкій
Том. 1
Автор:
Костомаров Н.

Видавництво: СПб: издание книгопродавца Д. Е. Кожанчикова
Рік видання: 1859
Сторінок: 459
Анотація: Твір Миколи Костомарова було вперше надруковано в 1857 році в «Отечественных Записках» і не залишилося без уваги читачів. Ця книга - це друге видання. Оповідання, за словами автора, написано не у вигляді систематичної історії, а у вигляді розповіді, не для вченого кола фахівців, а для публіки.

Книга буде цікавою для істориків, викладачів та для тих, кого цікавить життєвий шлях гетьмана.

Розповіді про запорізьких козаків
Автор:
Антонович О. М.

Видавництво: К: Дніпро
Рік видання: 1991
Сторінок:
335

Анотація: У книжці відомого історика зібрано надзвичайно цікаві, як правило, маловідомі матеріали з історії запорозького лицарства, висвітлено тривалий час замовчувані трагічні й героїчні сторінки козацької січової епопеї, сказано гірку правду про політику Російської імперії супроти українського народу та української державності. Надруковано також вибрані козацькі пісні та думи.

Гетьмани України і кошові отамани Запорозької Січі
Автор:
Апанович О. М.

Видавництво: К: Либідь
Рік видання: 1993
Сторінок: 288
Анотація: Ця книжка розповідає про видатних діячів України XVII-XVIII ст.: полководця, державного діяча, дипломата Петра Сагайдачного, трагічну постать української історії – гетьмана Правобережної України Петра Дорошенка, останнього кошового отамана Запорізької Січі Петра Калнишевського та ін. Дотримуючись історичної істини, автор висвітлює їхні життя та діяльність, конструктивний внесок в історичний процес не тільки України, а й Європи в цілому.

Для істориків, краєзнавців, усіх, хто цікавиться вітчизняною історією.

Літопис Малоросії, або Історія козаків
Автор:
Шерер Жан-Бенуа

Переклад: Коптіло В. В.
Видавництво:
К: Укр. письменник

Рік видання: 1994
Сторінок: 311
Анотація: Уперше українською (перекладів на жодну з інших слов’янських мов немає) надруковано працю французького історика XVIII століття – перший західноєвропейський твір, цілком присвячений історії України. Зі сторінок книги промовляє щира симпатія автора до України, захоплення героїчною боротьбою козаків за волю. Попри помилки, упередження, схиляння перед потужністю імперії, проти якої боролись козаки, перед культом Катерини ІІ, узагальнення Ж.-Б. Шерера звучать цілком по-сучасному: «Цей народ, пам’ять якого повна спогадів про предків, скинув із себе ярмо, — і саме цього не хочуть йому пробачити».

Фото картини «Гулевая вольница» взято з сайту art.mirtesen.ru
Автор статті: Матковська Д. М.

 12.10.2015













 

Контактна інформація


Aдреса:

вул. Старопортофранківська, 36, м. Одеса, 65020

Матеріали для репозитарія: dspace@pdpu.edu.ua

Платні послуги; Консультації щодо Авторського права та з питань наукометрії: library@pdpu.edu.ua

Визначення індексів УДК та авторського знаку: library.obrabotka@pdpu.edu.ua

Кожен останній четвер місяця – санітарний день!

© 2011-2024 Бібліотека Університету Ушинського

Пошук в моб меню