З Днем захисника України!

 

Шановні читачі!

В історичній літературі існує чимало версій походження слова «козак». Один з польських дослідників виводив це найменування від легендарного ватажка, що в давні часи успішно боровся з татарами. Звали його буцімто Козак. Інший, теж польський учений, пояснював походження цього слова від «коза». Були версії, згідно з якими козаки – не українці, а нащадки відомих у часи Київської Русі войовничих племен хазарів. Турецькою мовою слово «козак» означає волоцюга, забіяка, розбійник. Очевидно, саме звідти воно й прийшло в Україну. Певно, не самі придумали собі наймення захисники нашого краю, а одержали його від ворога. І воно тут прижилося, зовсім утративши негативний відтінок. Бо козак в Україні став синонімом лицарської доблесті й благородства [1].

З нагоди свята пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку книг та списки літератури.

Список книг
Список статей

Віртуальна виставка

Збірник козацьких літописів:
Густинський літопис, Самійла Величка, Грабянки
Видавництво:
Київ: Дніпро

Рік видання: 2006
Сторінок: 976
Анотація: Цей збірник — унікальний корпус козацької історіографії. До нього входять: Густинський літопис — видатна пам'ятка української історичної прози першої половини XVII ст., що охоплює основні події всесвітньої історії, літописну історію Київської Русі, південно-руських князівств XII—XIV ст., Литовської Русі аж до історичних витоків козацтва; літопис Самійла Величка — наймонументальніший твір української історико-мемуарної прози XVII—XVIII ст. у двох томах. Перший том охоплює події 1648—1659 рр. на Україні. Другий продовжує опис подій і закінчується 1700 р.; закінчує збірник літопис Грабянки — розповідь про походи та битви козацькі XVI—XVIII ст. Перебіг з писань різних літописців та з щоденника, писаного на війні, що точилася з поляками, зібраний зусиллями полковника Григорія Грабянки та підтверджений самобутніми свідченнями старих жителів м. Гадяча 1710 р. Це документальні першоджерела, де значуще кожне слово.

Видання універсальне. Воно придатне як для наукової роботи, так і для шанувальників рідної історії та культури.

Морські війни українських козаків
Серія: "Перемоги української зброї"
Автор:
В. Брехуненко

Видавництво: Київ: [Вид. ПП Наталія Брехуненко]
Рік видання: 2007
Сторінок: 80
Анотація: У книзі в науково-популярному стилі розповідається про одну з найславетніших сторінок українського військового мистецтва - морські війни українських козаків. Описано особливості мореплавання в Чорному та Азовському морях у козацькі часи, розвиток козацького флоту, військове мистецтво козаків, морські битви козаків з турецьким флотом, козацькі морські походи на турецькі міста-фортеці Стамбул, Очаків, Білгород, Кілію, Ізмаїл, Керч, Сіноп, Трапезунд та ін. Показана роль козацького флоту у російсько-турецьких війнах кінця XVII - початку XIX ст.

Для всіх, хто цікавиться історією військового мистецтва, українського козацтва та минулим України загалом.

Історія українського козацтва:
Нариси: У 2 т.

Редкол.: В. А. Смолій (відп. рсд.) та ін.
Видавництво: Київ: Вид. дім «Києво-Могилянська академія»
Рік видання: 2006
Сторінок: 800 іл.
Анотація: Через сто років після появи грунтовних праць з історії української козаччини Михайла Грушевського та Дмитра Яворницького сучасні українські історики на основі новознайдених документів і матеріалів та досягнень новітньої історичної науки створили узагальнений образ українського козацтва. До першого тому увійшли нариси, які охоплюють генезу та еволюцію козацтва, його цивілізаційну типологію, систему ціннісних орієнтацій та становлення політичної культури. Окрім того, розглянуто питання соціальної, військової, політичної та державотворчої діяльності українського козацтва від найдавніших часів до кінця XVIII століття.

Українське козацтво:
Мала енциклопедія
Кер. авт. колект. Ф. Г. Турченко
Відпов. редактор: С. Р. Лях.
Видавництво: Київ: Генеза; Запоріжжя: Прем'єр
Рік видання: 2006
Сторінок: 672: іл., карти
Анотація: Видання вперше комплексно представляє читачеві один із найяскравіших феноменів вітчизняної історії — українське козацтво. У 1648 статтях енциклопедії відображено обставини виникнення козацтва та його роль в історії, військове мистецтво, громадський устрій, судочинство, господарську діяльність, побут, звичаї та духовність, міжнародні контакти. Подається інформація про найвидатніші постаті козацької історії та про вітчизняних і зарубіжних державних діячів, дипломатів, учених, письменників і митців, об'єктом уваги яких було козацтво. Показано розвиток традицій українського козацтва у ХІХ-ХХ століттях та в наші дні. Подано 325 ілюстрацій та 87 карт.

Книга розрахована на широке коло читачш.

Опис козацької України 1649-го року
Довідник
Автори: С. Коваленко, О. Пугач
Видавництво: Київ: Вид. центр «Просвіта»
Рік видання: 2004
Сторінок: 152: іл.
Анотація: Запропонована книга є першою з серії видань «Книжкова полиця державного службовця», які стосуються історії нашого народу та нашої держави з часів козаччини.

 

 

 

Використані ресурси:

1. Цікавинки козацького життя // Позакласний час. - 2010. - № 9 - С. 118-120 (газета)
2. Зображення - ukraine95.blogspot.com

Автор статті: Матковська Д. М.
Списки літератури підготувала Шафоростова К. І.

14.10.2016

 













 

Контакти


Aдреса:
вул. Старопортофранківська, 36
м. Одеса, 65020
20 каб - інформаційно-бібліографічний відділ
3 каб - відділ комплектування та обробки літератури

© 2011-2024 Бібліотека Університету Ушинського

Пошук в моб меню