Костомаров, Н. Историческия монографии и изследования Николая Костомарова [Текст] / Н. Костомаров. – 2-е изд. – СПб. : [Тип. М. М. Стасюлевича], 1885. –
Т. 16 : Мазепа и мазепинцы. – 1885. – 752 с.
До книги ввійшли монографії: "Мазепа" – перший науково-історичний твір про відому і неоднозначну особистість - гетьмана України та "Мазепинцы".
«Мазепа. Историческая монография» вперше надрукована у часописі «Русская мысль» (1882. № 1-5, 8- 12). Згодом разом з дослідженням автора «Мазепипцы» була опублікована у XVI томі «Исторических монографий» (видання М. Стасюлевича, СПб., 1885), у серії «Руська історична бібліотека» (Л., 1895 - 1896) і в «Собрании сочинений Н. И. Костомарова» (СПб., 1905. Кн. 6, т. 16). Потім неодноразово перевидавалася, зокрема наприкінці 80-х — на початку 90-х років XX ст. у Києві і в Москві, а також публікувалася у перекладах шведською, французькою та іншими мовами. У середині 90-х років XX ст. твір поміщено у книжці «Рунна; Мазепа; Мазепинцы: Исторические монографии и исследования» (М., 1995, серія «Актуальная история России»).
За оцінкою фахівців, ця монографія Костомарова посідає одне з почесних місць у справі створення повноцінного дослідження, присвяченого українському гетьману І. Мазепі. Вона стала першою спробою в історіографії показати Івана Мазепу не лише як історичну особистість, а й як людину своєї доби. Праця вирізняється фундаментальним змістом. Основному викладу передує характеристика джерел. Розповідь починається описом родоводу І. Мазепи і завершується розділом про історичне значення цієї особистості. Велика увага приділяється питанням історії козацтва, торгівлі, переселень та багатьом подіям періоду правління гетьмана. Тривалий час монографія залишалася найбільш повним зібранням фактичних даних про життя й діяльність І. Мазепи, що були запозичені з архівосховищ і праць попередників.
«Мазепинцы» - історичне дослідження Костомарова. Вперше надруковане в часописі «Русская мысль» (1884. № 1—4). Разом з монографією автора «Мазепа. Историческая монография» увійшло до XVI тому «Исторических монографий» та до «Собрания сочинений Н. И. Костомарова». Згодом перевидавалося, зокрема в Києві, з примітками Ю. Пінчука («Український історичний журнал». 1990). Увійшло до книжки «Рунна; Мазепа; Мазепинцы: Исторические монографии и исследования».
Дослідження «Мазепинцы» тематично й композиційно є продовженням студії «Мазепа. Историческая монография». У ньому висвітлюються події та явища історії України періоду Північної війни 1700—1721 рр., а також часів російсько-турецьких війн 1710-1713 рр. і 1735-1739 рр. У контексті європейської і близькосхідної історії першої половини XVIII ст. розглядаються перипетії боротьби за державність і майбутність України. Простежуються різноманітні зовнішньополітичні орієнтації козацької старшини, сюжети, пов'язані із Запорозькою Січчю. На відміну від багатьох істориків, які торкалися теми І. Мазепи та мазепинців, Костомаров як історик-романтик пріоритетну увагу приділяє не «зраді» І. Мазепи та його прихильників, а відтворенню людських доль, драматичним поворотам у житті визначних особистостей того часу — мазепинців.
Використані ресурси:
- Костомаров, Н. Мазепа и мазепинцы : ист. монографии / Н. Костомаров. – 2-e изд. – СПб. : Тип. М. М. Стасюлевича, 1885. – 752 с.
- «Мазепа. Историческая монография» // Микола Костомаров: Віхи життя і творчості : енцикл. довідник / В. А. Смолій, Ю. А. Пінчук, О. В. Ясь. – Київ, 2005. – С. 255-256.
- «Мазепинцы»// Микола Костомаров: Віхи життя і творчості : енцикл. довідник / В. А. Смолій, Ю. А. Пінчук, О. В. Ясь. – Київ, 2005. – С. 256.
Автор колажу: Матковська Д. М.
Автор статті: Матковська Д. М.
16.05.2017