Богдан Хмельницкий : сочинение / Н. Костомаров. – 2-е изд., доп. – СПб. : Изд. книгопродавца Д. Е. Кожанчикова, 1859 –
Т. 1. – 1859. – 459 с.
Твір Миколи Костомарова було вперше надруковано в 1857 році в «Отечественных Записках» і не залишилося без уваги читачів. Ця книга – це друге видання.
Слід відмітити, що на авантитулі книги міститься дарчий запис та автограф М. Костомарова.
Це перша в українській історіографії спроба висвітлити на ґрунті великого фактичного матеріалу військову і державно-політичну діяльність гетьмана Хмельницького, а «Введение» до монографії, на думку В. Антоновича, безперечно, кращий систематичний нарис з історії козацтва. М. Грушевський вважав монографію «Богдан Xмельницький», як і «Бунт Стеньки Разина», зразком революційної історіографії.
Дослідження історії епохи Б. Хмельницького і створення його життєпису посідають одне з центральних місць у творчості Костомарова. У творі втілено історичну концепцію автора, складовою якої є ідея незалежності України. У монографії підкреслюється, що епоха Богдана Хмельницького розпочала і підготувала те, що мало з перебігом історичних обставин здійснитися в майбутніх поколіннях. Це свідчило про появу в науці нового і сміливого підходу до оцінки цієї доби, зокрема щодо ролі гетьмана. У монографії висловлюється думка про рух Хмельницького як такий, що, містячи в собі соціальні та релігійні мотиви, був насамперед національною козацькою революцією. Автор, характеризуючи свій твір у записці для С.-Петербурзького цензурного комітету, зазначав, що Хмельницький має настільки ж мало спільного зі Степаном Разіним і Пугачовим, як і Пожарський. В інтерпретації Костомарова, Хмельницький – людина політична, муж ідеї, особистість всесвітньо-історичного значення.
Використані ресурси:
- Костомаров, Н. Богдан Хмельницкий : сочинение / Н. Костомаров. – 2-еизд., доп. – СПб. : Изд. книгопродавцаД. Е. Кожанчикова, 1859-. Т. 1. – , 1859. – 459 с.
- «БогданХмельницкий» // Микола Костомаров: Віхи життя і творчості : енцикл. довідник / В. А. Смолій, Ю. А. Пінчук, О. В. Ясь. – Київ, 2005. – С. 61-62.
Автор колажу: Матковська Д. М.
Автор статті: Матковська Д. М.
16.05.2017