Бібліотечний каталог– показник наявних у бібліотеці творів, який розкриває склад та зміст фонду і сприяє його кращому використанню. Каталоги розкривають фонд бібліотеки в різних аспектах і тим задовольняють будь-які запити читачів. Вони складаються для певної бібліотеки і відображають тільки її фонд.
Одним з основних і обов’язкових каталогів кожної бібліотеки є АЛФАВІТНИЙ. У ньому картки розставлені в алфавітному порядку за прізвищами авторів, а серед книг одного автора – за назвами творів. Картки в такому каталозі розставлені СУВОРО за алфавітом. Він розкриває авторський фонд бібліотеки. При розшуку матеріалу треба прийняти до уваги те, що якщо книгу написали 1 – 3 автори – вона описується за прізвищем першого автора, якщо більше 3 – то за назвою, – це «ЗОЛОТЕ» правило каталогів. В алфавітному каталозі картки розставлені «буква за буквою»; якщо перші букви однакові, то за другою літерою, і т.д. – це «СРІБНЕ» правило каталогів.
Обов’язковим каталогом є СИСТЕМАТИЧНИЙ. У ньому фонд розкривається за змістом. Література подається за галузями знань, які розміщені у певній послідовності, за певною системою. Така послідовність дає можливість підібрати книги з певної галузі знань.
В залежності від призначення каталоги можуть бути читацькі й службові.
Читацькі каталоги розраховані на читачів. Вони знаходяться в читацькій зоні бібліотеки. Службовими каталогами користуються працівники бібліотеки. Це каталог назв художніх творів, праць науковців університету. У нас вони є водночас читацькими і службовими.
Бібліотечна класифікація – це розподіл книг за галузями знань. У бібліотеках застосована системно-алфавітна розстановка (книги в кожному відділі розташовані за алфавітом). Розділи бібліотечної класифікації описані ТУТ.
Для полегшення роботи з систематичним каталогом і знаходження потрібного матеріалу складається АЛФАВІТНО-ПРЕДМЕТНИЙ ПОКАЖЧИК (АПП) – путівник за систематичним каталогом і картотекою: перелік термінів, понять, галузей знань, відображених в каталозі. Кожному поняттю відповідає індекс рубрики систематичного каталога, у якій зібрана необхідна література.
СИСТЕМАТИЧНА КАРТОТЕКА СТАТЕЙ – це опис журнальних та газетних матеріалів з різних галузей знань, організованих за бібліотечною класифікацією. Це доповнення до систематичного каталогу. В межах одного розділу об’єднано більше матеріалу, ніж у каталозі, тому там більше деталізується інформація. Розстановка карток – зворотно-хронологічна (нові видання спочатку).
ТЕМАТИЧНІ КАРТОТЕКИ – картки, зібрані за темою. У нас є такі тематичні картотеки:
- Накази Міністерства освіти і науки;
- Все про Україну;
- Історичний роман;
- Пригодницький роман;
- Фантастичний роман;
- Одесика;
- Основи безпеки життєдіяльності;
- Валеологія;
- Болонський процес.
Пошук літератури за допомогою систематичного каталога або систематичної картотеки статей
Приступаючи до пошуку літератури за темою, необхідно чітко її сформулювати «зрозуміло для себе і для іншого». Неточність формулювання – основна причина невиконання вимоги. Для одержання загального уявлення про тему починати пошук необхідно зі словників, енциклопедій, довідників, підручників.
- Позначте предмет пошуку одним словом або словосполученням.
- Знайдіть це в алфавітно-предметному покажчику (АПП).
- Перепишіть галузевий індекс, зазначений під назвою.
- Знайдіть у систематичному каталозі або систематичній картотеці статей розділ під таким індексом.
- Продивіться всі картки за роздільником з цим індексом.
Якщо матеріалів нема:
- Спробуйте змінити формулювання, з’ясуйте запит.
- Повторіть пошук за новим формулюванням питання.
- Спробуйте знайти необхідні матеріали в інших розділах (близьких) систематичного каталога або систематичної картотеки.
- Сформулюйте більш широко поняття, у котре входить тема.
- Повторіть пошук.
Якщо матеріал знайдено, заповніть вимогу на потрібні видання і повністю перепишіть індекс, який знаходиться у лівому верхньому кутку картки, авторський знак, автора, назву. Картки в алфавітному каталозі розміщуються окремо українською та російською мовами СУВОРО в алфавітному порядку за першою літерою (якщо вони однакові, то за другою, третьою і т.д.). Якщо автор і назва видання невідомі – треба шукати в систематичному каталозі.