Історія виникнення «Енциклопедичного словника Брокгауза та Ефрона» розпочалась у 1889 році. Спочатку планувалось, власником друкарні Ефроном І. А. разом із німецьким видавництвом F. A. Brockhaus, переклад на російську мову великого енциклопедичного словника «Konversations-Lexikon», випущеного цим же видавництвом, але після перших томів було вирішено створити власний словник.
«Енциклопедичний словник»вийшов у 1890-1907 рр. і складається з 82 основних і 4 додаткових напівтому. Енциклопедія містить статті з усіх галузей знань кінця XIX – початкуXX століття та охоплює 121 240 статей, 7800 ілюстрацій і 235 карт.
Творці словників видавничої фірми «Брокгауз – Ефрон» вважали своє «творіння» своєрідною бібліотекою з усіх галузей знань. Особливе значення має біографічна основа словників, який можна назвати фундаментальною довідково-біографічної бібліотекою. Загальна кількість біографічних статей в першому і другому виданні словників - понад 40 тисяч.
Видання повного переліку біографічних статей, витягнутих з двох енциклопедичних словників фірми «Брокгауз – Ефрон», дозволяє сучасному читачеві ввести в обіг тисячі імен, які перебували в полі зору російської громадськості на початку ХХ століття, а пізніше як би зниклих з енциклопедичного побуту. До Бібліотеки Університету Ушинського повна колекція енциклопедичного словника потрапилав 1946 році, ці книжки передала дружина професора Б. В. Варнеке з власної бібліотеки.
Насиченість словника фактичним матеріалом, велика кількість бібліографічних відомостей, докладних біографічних статей, зберігає свою довідково-наукову цінність до теперішнього часу. Можна сподіватися, що таке видання буде сприяти відновленню перерваної зв'язку часів, відродженню ідеї спадкоємності духовної культури сьогодення і минулого, виконуючи тим самим одне з головних призначень енциклопедії – бути хранителем традицій та історичної пам'яті народів.
Повнотекстова енциклопедія 1 том
Дата публікації: 07.11.18