Зі святом Великодня!

velykden

Трішки історії та звичаїв...

Останній, сьомий тиждень перед Великоднем називали «білим». В цей тиждень годилося прибирати і білити хату, на чистий четвер до схід сонця закінчити наводити чистоту і самому помитися – це дасть здоров’я на цілий рік. Вдень спалювали торішнє листя та бадилля, як ритуал очищення і промовляли: «Смерте, смерте, іди на ліси, іди на безвість, іди на море. Смерть з морозом танцювала, танцювала і співала, і за море почваляла».

У Чистий четвер одягались у все чисте, йшли до церкви, а після відправи «страстів» несли додому вогонь у спеціальному ліхтарику, випалювали хрест на сволоку в хаті – це найкращий оберег від злих сил, «щоб лише хату обминало»:

У п’ятницю випікали паски, не сварилися, не вступали в суперечки.

У Великодню суботу готували крашанки, писанки, дряпанки, крапанки.

У Великодню неділю йшли до церкви святити паски, яйця, сало, ковбаси, сири, печених поросят і все це вкладали у великодній кошик і накривали рушничком або серветкою.

Вдома вся сім’я вмивалася із череп’яної миски з трьома червоними крашанками. Першими вмивалися дочки, потім сини, мати і наприкінці батько. Після кожного вмивання воду зливали, не займаючи крашанок, які залишали для дочок, «гарні були».

Потім сідали за святковий стіл, молилися, батько брав миску з свяченими стравами  і тричі обходив стіл. Починався обід з паски, яку батько давав кожному зі словами: «дай, Боже, і на той рік дочекатися світлого свята в щасті і здоров’ї».

На півдні України побутував звичай ставити на Великодній стіл тарілочку з землею і пророслими стебельцями вівса, висіяного за два тижні до свята. Між зеленню клали стільки червоних крашанок, скільки в цій хаті померло рідні. Ця символічна «могилка» стояла аж до самих Провід.

Для тих, хто не сидів за святковим столом з родиною, бо був у дорозі, господиня відрізала шматок паски і загорнувши його разом з трьома крашанками, клала на покуті.

На Великдень кожному дозволялося хоч раз смикнути за мотузок і вдарити у дзвін, бо приносить щастя.

 

З нагоди світлого Христового Воскресіння бібліотека підготувала перелік журнальних та газетних статей.

Представлено дидактичні матеріали для підготовки позакласних заходів, інтегрованих уроків, бесід та свят, присвячених Великодню. 

Список статей.

Автор тексту (про Великдень): Шапкіна Е. С. 

Зображення взято з сайту: zapodarkami.ua













 

Контактна інформація


Aдреса:

вул. Старопортофранківська, 36, м. Одеса, 65020

Матеріали для репозитарія: dspace@pdpu.edu.ua

Платні послуги; Консультації щодо Авторського права та з питань наукометрії: library@pdpu.edu.ua

Визначення індексів УДК та авторського знаку: library.obrabotka@pdpu.edu.ua

Кожен останній четвер місяця – санітарний день!

© 2011-2024 Бібліотека Університету Ушинського

Пошук в моб меню