70 років Великої Перемоги!


…Дідусь Степан чекає цього дня весь рік. Щодня, прокинувшись раненько, він дістає з шафи свій старенький піджак, на якому красуються його нагороди, численні ордени і медалі, і довго дивиться на них. Потім ретельно і неспішно голиться і одягається – урочисто і святково, у піджак з орденами. Листочки відривного календарика показують тільки початок весни, але він порахував вже, скільки днів лишилося до 9 травня. Загинає листочки і чекає. День Перемоги – найважливіше для нього свято. Пам’ять вже, звісно, не та. Багато чого забулося. Життя було довге. Дідусеві Степану скоро виповниться 92. Іноді він забуває, де знаходиться, іноді не впізнає дружини. З літніми людьми, які пройшли довгий і непростий життєвий шлях, таке буває. Але старі рани ніколи не дадуть забути той день – День, коли збулася, справдилася Перемога. Він пам’ятає, якою кривавою і скрутною була дорога до цього Дня. Він любить розказувати про те, як утік з німецького полону, іноді знаходить у собі сили згадати і про те, як одержав свої поранення. Зі сльозами на очах відновлює в пам’яті той день, коли важко було усвідомити – війна закінчилась, ми перемогли. Це сталося. Після всього пережитого це здавалося неправдоподібним. Лише поступово ця подія, така довгоочікувана, така жадана, стала проростати в свідомість... Степан Ковальчук був тоді таким молоденьким, тільки-но розпочав свій третій десяток. І вже так багато побачив у світі... 9 травня в Пикові, селі, де він прожив все своє довге життя, він буде єдиним ветераном, який прийде до пам’ятника полеглим у Великій Вітчизняній війні. Ще торік їх було троє, а нині він буде єдиною людиною, для якої свято Перемоги буде дійсно особистим, живим, справжнім, бо він ішов до нього 4 важких роки, на собі відчув, що це таке – закінчення війни.

...Наближається 70-річчя святкування Перемоги правди і свободи над фашизмом. І з низьким уклоном, з гарячим серцем дякуємо Вам, шановні, дорогі наші ветерани, Вам, дідусю Степане, за те, що буяє травень, що ми є. І хоч і несемо ми в собі, в нашій колективній свідомості, стільки трагічності, стільки горя, стільки прагнення вижити, жити, бути вільними, але ж несем і дух перемоги! А перемігши зло тоді, перемагатимемо його завжди. Найстрашніше позаду. Попереду буде тільки хороше.

Вітаємо зі святом Великої Перемоги вас, шановні наші читачі і користувачі, та запрошуємо на святкову виставку!

Щасливого травня Вам!

Термін експонування: з 6 травня по 12 травня 2015 р. (2 поверх, каб. №20)

Деякі книги з виставки

Україна в роки Другої світової війни: 
спроба нового концептуального погляду
Автори: І. К. Патриляк, М. А. Боровик

Видавництво: Ніжин 
Видавець: ПП Лисенко М. М.
Рік видання: 2010
Сторінок: 590
Анотація:
У книзі розглянуто найбільш суперечливі сторінки історії України періоду Другої світової війни. Велику увагу приділено висвітленню «української проблеми» напередодні і на початку світової війни, долі українських земель у 1939-1940 рр., участі українців у фінській компанії, бойовим діям і причинам поразки Червоної армії в битві за Україну в 1941 р., окупаційному режиму нацистів та їхніх союзників в Україні, українському визвольному рухові, діяльності радянського підпілля і партизанів, взаєминам більшовицької влади і українського суспільства в роки війни.
Призначена для широкого кола читачів, може бути корисною для студентів, викладачів, учителів та всіх, хто цікавиться історією України періоду Другої світової війни.

  Сучасні дискусії про Другу світову війну
Упорядкування та редагування матеріалів:
Я. Грицак, П. Кендзьор, С. Турканик

Видавництво: Львів: ЗУКЦ
Рік видання: 2012
Сторінок: 224
Анотація: Збірник наукових статей та виступів українських і зарубіжних істориків присвячено висвітленню найбільш гострих та суперечних подій Другої світової війни та пам’яті про неї. Особливий наголос робиться на розгляді дидактичних засобів щодо висвітлення подій Другої світової війни у системі історичної освіти.
Адресується науковцям, учителям історії, студентам вищих навчальних закладів.  
  Вікопомний погляд фотоальбом
Упорядкування і консультації:
Ю. Єльченко, Г. Максименко

Редактор: О. Бобров
Видавець: Київ, А. Арутюнян
Видавництво: Фенікс
Рік видання: 2007
Сторінок: 215
Анотація: У фотоальбомі використано плакати і листівки часів Великої Вітчизняної війни з Книжкової палати України, а також фотографії з Центрального державного кіно фотоархіву України імені Г. Пшеничного, з Центрального державного архіву вищих органів влади і управління України, з Національної бібліотеки Баварії (Мюнхен, Німеччина), з фотоальбомів німців, взятих у полон у роки Великої Вітчизняної війни.  
  1941-1945. Краткая история, документы, фотографии
(Страна Советов от Октября до наших дней)
Автор:
Куманев Г. А.

Видавництво: М.: Политиздат
Рік видання: 1982
Сторінок: 238
Анотація: Эта книга посвящена Великой Отечественной войне советского народа с фашизмом. Краткая история одного из самих героических народов нашего Отечества, документы, фотографии, кинокадры дают возможность проследить год за годом подвиг советских людей, отстоявших завоевания страны социализма от империалистического нашествия.  

Автор тексту: Гадомська А. А.
Автор колажу:
Матковська Д. М.
Автор статті: Матковська Д. М.
Фото Степана Ковальчука взято з власного архіву.
 

Контакти


Aдреса:
вул. Старопортофранківська, 36
м. Одеса, 65020

Телефони:
(048) 732-40-77
(048) 753-07-64

e-mail:

library.pdpu@gmail.com

library@pdpu.edu.ua

Партнери

 

 

© 2011-2020 Бібліотека Університету Ушинського

Пошук в моб меню