«Dulce et decorum est pro patria mori!» (Солодко і гарно вмерти за Вітчизну!) – саме з цього вислову латинською мовою розпочав свою промову Михайло Грушевський на похоронах учасників бою під Крутами у Києві на Аскольдовій могилі 19 березня 1918 року.
Бій під Крутами, який відбувся 29-го січня 1918 року, мав вагоме історичне значення, бозатримав більшовиків, чим дозволив урядові УНР (Українська Народна Республіка) вперше за понад 150 років добитися міжнародного визнання України на переговорах у Бресті.
Вшанування пам’яті бою під Крутами розпочалося лише напередодні проголошення незалежності України. 29 січня 1991 року з ініціативи Народного руху України, Студентської спілки, інших національно-демократичних організацій в Крутах було встановлено березовий хрест. На державному рівні вшановувати пам’ять Героїв Крут почали лише 2004-го року. За рік перед цим, у січні 2003-го року, президент Леонід Кучма підписав розпорядження «Про вшанування пам’яті героїв Крут».
У 2006 році, за участю президента Віктора Ющенка, на залізничній станції Крути нарешті відкрили Меморіал пам’яті Героїв Крут. Автор меморіалу, Анатолій Гайдамака, представив пам’ятник як насипаний пагорб заввишки 10 метрів, на якому встановлено 10-метрову червону колону. Червона колона мала нагадувати про подібні колони Київського національного університету імені Тараса Шевченка, звідки були більшість студентів, які брали участь у бою під Крутами.
У січні 2012 року, на Аскольдовій могилі у Києві, встановили пам’ятник гімназистам і студентам, які загинули у бою під Крутами. Пам’ятник має форму гранітного хреста з тризубом, на ньому розміщено цитату з Євангелія: «Найбільша любов – життя покласти за друзів».
В Одесі, 19 травня 2016 року, в знак вшанування пам’яті Героїв Крут, вулиця Валентини Терешкової була перейменована на вулицю Героїв Крут.
Перфецький Л. «Бій під Крутами». Акварель – https://uk.wikipedia.org/
Схема бою під Крутами, виконана сотником Сергієм Горячком – http://www.memory.gov.ua/
Камінний хрест встановлений гімназистам і студентам, які загинули у бою під Крутами – https://m.day.kyiv.ua/
Меморіал пам’яті героїв Крут на залізничній станції «Крути» – http://dinaitour.com/
29. 01. 2020