У грудні 2019 року Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення щороку 4 січня відзначати Всесвітній день азбуки Брайля з метою підвищення обізнаності про значення азбуки для незрячих або людей з вадами зору.
Шрифт Брайля – це унікальна азбука, яку назвали на честь її винахідника – Луї Брайля. Вона являє собою тактильне поєднання графічних символів за допомогою 6 точок, що дає змогу передавати букви, цифри, музичні, математичні та наукові знаки.
Шрифт – унікальну азбуку – розробив у 1824 році француз Луї Брайль. Він не був лікарем або вченим, але безпосередньо зіткнувся з проблемою сліпоти. Брайль був сином шевця й у віці трьох років поранився шорним ножем у майстерні батька. У дитини почалося запалення – і він втратив око. Інфекція встигла перейти на неушкоджене око, і до п’яти років Брайль повністю осліп.
У віці 15 років Луї створив рельєфно-крапковий шрифт, який запозичив у військових і удосконалив!
У 1892 році було створено друкарську машинку Брайля із шістьма клавішами. У 1951 році її було осучаснено. Тоді ж почали випускати принтери для тиснення шрифтом Брайля, а у 1960 році розробили програми для автоматичного перекладу текстів різними мовами на систему для незрячих. У 2011 році з’явилася програма для перетворення тексту Брайля на мову.
Для мільйонів незрячих людей шрифт Брайля є засобом спілкування. Окрім того, він відіграє визначальну роль у їхній освіті та доступі до інформації.