Міжнародний день рідної мови

Вітаємо з Днем рідної мови!

Мова – це феномен етносу, народу, нації, одна з основних її ознак, оскільки значною мірою забезпечує нормальне функціонування національного організму в усіх його проявах – політичному, державному, економічному, культурному. Іншими словами, «мова народу, народності чи їхньої діаспори – то генетичний код національної культури, запорука самобутності та самозбереження» (Д. Овсянико-Куликовський).

Отже, глибинні знання про народ закладено передусім у його мові, зв’язній ланці поколінь, тій скарбниці, в яку народ складає «своє давнє життя, свої сподівання, розум, досвід, почування» (Панас Мирний). Доки народ береже свою мову, доти він зберігає своє єство, свою етнічну єдність, а втрачає мову – втрачає себе як народ. Пророче про це сказав В. Сосюра: «Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема».

У зв’язку зі святом бібліотека підготувала спиок літератури та організувала виставку, яка знаходиться на другому поверсі (каб. №20).

Термін експонування: з 20 лютого по 27 лютого 2015 року.

 

Деякі книги представлені на виставці та анотації до них:

Мовно-естетичні знаки української культури
Автор
: Єрмоленко С. Я. 
Видавництво:
 К.: Інститут української мови НАН України 
Рік видання:
 2009 

Сторінок: 352 
Анотація: Монографія присвячена актуальним питанням мовної естетики української словесності – від творчості Івана Котляревського, Тараса Шевченка до сучасної мовно-художньої практики (Ліна Костенко, Григір Тютюнник, С. Пашковський, М. Матіос та ін.). Нове прочитання текстів української художньої літератури ХІХ та ХХ ст. ґрунтується на теоретичних засадах виокремлення мовно-естетичних знаків національної культури. Співвідносність мовно-естетичних знаків із такими поняттями, як лінгвокультурема, етнокультурні концепти, лінгвокультурні концепти, етнокультурознавча лексика, культуреми, слова з національно-культурним компонентом семантики, засвідчує, що сучасний погляд на історію нової української літературної мови має ґрунтуватися на аналізі текстів, у яких виявляються мовно-естетичні знаки національної культури. Такий підхід актуалізує питання взаємодії філософії мови і філософії культури.  


Сучасна українська ділова мова Автор: 
Зубков М. Г. 
Видавництво: Х.: СПД ФО Співак Т. К. 
Рік видання:
 2006 

Сторінок: 448 
Анотація: Підручник містить характеристику функцій них стилів сучасної української літературної мови. Наведено типові зразки рукописних документів, їх класифікацію, складники й вимоги до укладання.

Розділ «Усне ділове мовлення» осягає основи культури мовлення. Запитання та завдання для самоконтролю допоможуть самостійно повторити теоретичний матеріал. Вправи призначено для закріплювання знань. Додатки містять: словничок слововживання; скорочення слів і словосполук; російсько-український словник типових мовних зворотів; понад 500 слів із літерою «ґ»; власні назви.

Для викладачів середньої та вищої школи, учнів, студентів, а також для всіх, хто прагне грамотно і правильно укладати сучасні ділові папери.  

Українська лінгвокультурологія: навчальний посібник
Автор: Кононенко В. І.

Видавництво: К.: Вища школа 
Рік видання:
 2008 
Сторінок:
 327 

Анотація: Лінгвокультурологія – одна з нових галузей знань, що посідає проміжне місце в системі таких наук, як мовознавство, культурологія, фольклористика, психологія, етнологія, міфологія. У центрі уваги лінгвокультурологічних студій – вивчення взаємозв’язків мови й культури, з’ясування ролі мови у створенні й розвитку культурних надбань. Посібник висвітлює теоретичні засади й практичні вияви національно-культурної та мовної взаємодії на матеріалі українського ментального простору.

Для студентів вищих навчальних закладів. Може бути корисний аспірантам, викладачам, науковцям, усім тим, хто цікавиться проблемами розвитку національної культури та мови.  

Список книг

Список статей

 

Автор статті: Матковська Д. М.

Зображення прапору України взято з сайту virchi.narod.ru.













 

Контакти


Aдреса:
вул. Старопортофранківська, 36
м. Одеса, 65020
20 каб - інформаційно-бібліографічний відділ
3 каб - відділ комплектування та обробки літератури

© 2011-2024 Бібліотека Університету Ушинського

Пошук в моб меню