Oaktuck Clothing

 

9 вересня 2019 р. відзначається 250-літній ювілей з нагоди дня народження видатного діяча української культури, першого класика нової української літератури Івана Петровича Котляревського.

У новому українському письменстві, на той час, Котляревський став першим митцем, який звернувся до життя народу й народного слова як головних джерел літературної творчості. Вступивши на літературну ниву в кінці XVIII – на початку XIX ст., Іван Котляревський як письменник формувався під впливом прогресивної російської й української літератур того часу, а також українського фольклору. Близький за своїми суспільними поглядами до просвітителів кінця XVIII ст., він засобами художнього слова пропагував гуманізм, співчуття до покріпаченого народу, оспівував волелюбні прагнення й патріотичні почуття трудящих мас.

Першим твором за часом написання і за значенням в літературному доробку І. П. Котляревського є поема «Енеїда». Вихід її у світ був епохальним за своєю значущістю явищем в духовному житті українців. Автор утверджував в ній безсмертя свого народу, підносив його самобутню історію, культуру, мову за дуже тяжких для України часів.

Іван Петрович Котляревський перший у нашій літературі взяв усе краще з книжної мови і поєднав це з багатствами народної мови. За це М. Рильський слушно назвав його Коперником українського слова. З уст героїв його видатних творів полилася багата, соковита і різнобарвна українська мова.

Велике значення в розвитку культури рідного народу мала театральна і драматургічна діяльність Котляревського. Письменник прагнув до утвердження життєвості, реалістичного напрямку в мистецтві, вважав театр одним із найдієвіших засобів виховання громадськості. Найвідоміші його драматургічні роботи – «Наталка Полтавка», «Москаль-чарівник».

Створюючи свої п’єси, Іван Котляревський ішов від реального, народного життя, разом з тим він широко використовував творчий досвід кращих письменників, зокрема драматургів.

Письменник-гуманіст, письменник-просвітитель він відкрив нову добу в історії української літератури. І. П. Котляревський першим серед, українських письменників наголосив невичерпні можливості художньої творчості, вказав на її провідне завдання – правдиво зображати народне життя, вірно служити народові.

Батьком назвав славетного письменника Т. Г. Шевченко у вірші-присвяті «На вічну пам’ять Котляревському» :

Будеш, батьку, панувати,
Поки живуть люди;
Поки сонце з неба сяє,
Тебе не забудуть!

 

Пропонуємо до перегляду віртуальну книжкову виставку.

 

 

Віртуальна виставка

image00004

Енеїда. Наталка Полтавка. Москаль-чарівник

Автор:І. П. Котляревський

Видавництво:Київ : Державне видавництво художньої літератури
Рік видання:
1950
Сторінок:
221

 

 

 

 

 

image00003

Твори

Автор:І. П. Котляревський

Видавництво:Київ : Державне видавництво художньої літератури
Рік видання:
1957
Сторінок:
397

 

 

 

 

 

 

image00002

Вибрані твори

Автор:І. П. Котляревський

Видавництво:Київ : Видавництво художньої літератури «Дніпро»
Рік видання:
1976
Сторінок:
278

Анотація: До цієї книги ввійша бурлескно-травестійна поема «Енеїда» видатного українського письменника-класика І. П. Котляревського (1769-1838), в якій дано широку картину життя всіх верств феодально-кріпосницького суспільства кінця XVIII – початку ХІХ ст., а також його п'єса «Наталка Полтавка», що заклала фундамент українського театру, вивівши на сцену повнокровних, живих представників трудового народу з їхніми радощами, турботами, сподіваннями на кращу долю.

Книга виходить у серії «Шкільна бібліотека».

image00001

Іван Котляревський

Автор:Євген Кирилюк

Видавництво:Київ : Видавництво художньої літератури «Дніпро»
Рік видання:
1981
Сторінок:
287

Анотація: На основі цікавих документальних, художньо-літературних матеріалів і фактів розповідається про життєвий і творчий шлях першого класика нової української літератури І. П. Котляревського (1769-1838). Автор аналізує його твори: поему «Енеїда», п'єси «Наталка Полтавка» і «Москаль-чарівник», досліджує елементи реалізму в творчості письменника. У монографії висвітлено процес вивчення спадщини Котляревського як у дореволюційний період, так і в пожовтневий час.

 

image00005

Іван Котляревський у листуванні

Автор:Петро Ротач

Видавництво:Опішне : Українське Народознавство
Рік видання:
1994
Сторінок:
336

Анотація: Ця книга є найповнішою збіркою листів класика української літератури Івана Котляревського до різних осіб та установіІ листів до нього від письменників, істориків, адміністративних і церковних діячів та родичів. Уміщено в ній також листи тих осіб, що цікавилися Котляревським після його смерті.
Досі частина листування Івана Котляревського друкувалася лише в зібраннях творів письменника. Окремі листи були вміщені в періодичних виданнях різного часу. Читач знайде в книзі й цілком нові листи та докладні коментарі до них. Збірка листів стане в пригоді не лише дослідникам життя і творчості Івана Котляревського, а й викладачам, студентам та учням вищих і середніх навчальних закладів, всім, кому дороге наше красне письменство.
Видання є першим у серії "Полтавська родина", що її започатковує відділ "Відродження духовности і національної культури" Полтавського обласного управління культури.
 

image00006

Енеїда

Автор:І. П. Котляревський

Видавництво:Київ : Книга
Рік видання:
2008
Сторінок:
384

Анотація: Поема видатного класика української літератури І. П. Котляревського (1769-1838) з ілюстраціями відомого художника-постановника анімаційних фільмів, члена спілки кінематографістів України Івана Будза.

 

 

 

 

06. 09. 2019

scopus

Open Ukrainian Citation Index (OUCI)2

uni2

bantp

Sukhomlynskogo1

Лічильники

 Яндекс.Метрика   

fb    Instagram icon   YouTube  Telegram

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.