250 років від дня народження І. П. Котляревського

 Oaktuck Clothing

 

9 вересня 2019 р. відзначається 250-літній ювілей з нагоди дня народження видатного діяча української культури, першого класика нової української літератури Івана Петровича Котляревського.

У новому українському письменстві, на той час, Котляревський став першим митцем, який звернувся до життя народу й народного слова як головних джерел літературної творчості. Вступивши на літературну ниву в кінці XVIII – на початку XIX ст., Іван Котляревський як письменник формувався під впливом прогресивної російської й української літератур того часу, а також українського фольклору. Близький за своїми суспільними поглядами до просвітителів кінця XVIII ст., він засобами художнього слова пропагував гуманізм, співчуття до покріпаченого народу, оспівував волелюбні прагнення й патріотичні почуття трудящих мас.

Першим твором за часом написання і за значенням в літературному доробку І. П. Котляревського є поема «Енеїда». Вихід її у світ був епохальним за своєю значущістю явищем в духовному житті українців. Автор утверджував в ній безсмертя свого народу, підносив його самобутню історію, культуру, мову за дуже тяжких для України часів.

Іван Петрович Котляревський перший у нашій літературі взяв усе краще з книжної мови і поєднав це з багатствами народної мови. За це М. Рильський слушно назвав його Коперником українського слова. З уст героїв його видатних творів полилася багата, соковита і різнобарвна українська мова.

Велике значення в розвитку культури рідного народу мала театральна і драматургічна діяльність Котляревського. Письменник прагнув до утвердження життєвості, реалістичного напрямку в мистецтві, вважав театр одним із найдієвіших засобів виховання громадськості. Найвідоміші його драматургічні роботи – «Наталка Полтавка», «Москаль-чарівник».

Створюючи свої п’єси, Іван Котляревський ішов від реального, народного життя, разом з тим він широко використовував творчий досвід кращих письменників, зокрема драматургів.

Письменник-гуманіст, письменник-просвітитель він відкрив нову добу в історії української літератури. І. П. Котляревський першим серед, українських письменників наголосив невичерпні можливості художньої творчості, вказав на її провідне завдання – правдиво зображати народне життя, вірно служити народові.

Батьком назвав славетного письменника Т. Г. Шевченко у вірші-присвяті «На вічну пам’ять Котляревському» :

Будеш, батьку, панувати,
Поки живуть люди;
Поки сонце з неба сяє,
Тебе не забудуть!

 

 

Пропонуємо до перегляду віртуальну книжкову виставку.

 

 

Віртуальна виставка

image00004

Енеїда. Наталка Полтавка. Москаль-чарівник

Автор:І. П. Котляревський

Видавництво:Київ : Державне видавництво художньої літератури
Рік видання:
1950
Сторінок:
221

 

 

 

 

 

image00003

Твори

Автор:І. П. Котляревський

Видавництво:Київ : Державне видавництво художньої літератури
Рік видання:
1957
Сторінок:
397

 

 

 

 

 

 

 

image00002

Вибрані твори

Автор:І. П. Котляревський

Видавництво:Київ : Видавництво художньої літератури «Дніпро»
Рік видання:
1976
Сторінок:
278

Анотація: До цієї книги ввійша бурлескно-травестійна поема «Енеїда» видатного українського письменника-класика І. П. Котляревського (1769-1838), в якій дано широку картину життя всіх верств феодально-кріпосницького суспільства кінця XVIII – початку ХІХ ст., а також його п'єса «Наталка Полтавка», що заклала фундамент українського театру, вивівши на сцену повнокровних, живих представників трудового народу з їхніми радощами, турботами, сподіваннями на кращу долю.

Книга виходить у серії «Шкільна бібліотека».

image00001

Іван Котляревський

Автор:Євген Кирилюк

Видавництво:Київ : Видавництво художньої літератури «Дніпро»
Рік видання:
1981
Сторінок:
287

Анотація: На основі цікавих документальних, художньо-літературних матеріалів і фактів розповідається про життєвий і творчий шлях першого класика нової української літератури І. П. Котляревського (1769-1838). Автор аналізує його твори: поему «Енеїда», п'єси «Наталка Полтавка» і «Москаль-чарівник», досліджує елементи реалізму в творчості письменника. У монографії висвітлено процес вивчення спадщини Котляревського як у дореволюційний період, так і в пожовтневий час.

 

image00005

Іван Котляревський у листуванні

Автор:Петро Ротач

Видавництво:Опішне : Українське Народознавство
Рік видання:
1994
Сторінок:
336

Анотація: Ця книга є найповнішою збіркою листів класика української літератури Івана Котляревського до різних осіб та установіІ листів до нього від письменників, істориків, адміністративних і церковних діячів та родичів. Уміщено в ній також листи тих осіб, що цікавилися Котляревським після його смерті.
Досі частина листування Івана Котляревського друкувалася лише в зібраннях творів письменника. Окремі листи були вміщені в періодичних виданнях різного часу. Читач знайде в книзі й цілком нові листи та докладні коментарі до них. Збірка листів стане в пригоді не лише дослідникам життя і творчості Івана Котляревського, а й викладачам, студентам та учням вищих і середніх навчальних закладів, всім, кому дороге наше красне письменство.
Видання є першим у серії "Полтавська родина", що її започатковує відділ "Відродження духовности і національної культури" Полтавського обласного управління культури.
 

image00006

Енеїда

Автор:І. П. Котляревський

Видавництво:Київ : Книга
Рік видання:
2008
Сторінок:
384

Анотація: Поема видатного класика української літератури І. П. Котляревського (1769-1838) з ілюстраціями відомого художника-постановника анімаційних фільмів, члена спілки кінематографістів України Івана Будза.

 

 

 

 

06. 09. 2019













 

Контакти


Aдреса:
вул. Старопортофранківська, 36
м. Одеса, 65020
20 каб - інформаційно-бібліографічний відділ
3 каб - відділ комплектування та обробки літератури

© 2011-2024 Бібліотека Університету Ушинського

Пошук в моб меню