140 років від дня народження Степана Васильченка

avatarka

8 січня 2019 року виповнюється 140 років від дня народження видатного українського прозаїка і педагога Степана Васильченка (Панасенко).

Творчість Васильченка – одне з яскравих самобутніх явищ в українській літературі. Виступивши з оповіданнями, новелами, етюдами, повістями, а також драмами, комедіями, водевілями він зробив вагомий внесок у розвиток реалістичної прози та драматургії.              

Творчість письменника всебічно розкриває думи і прагнення народної інтелігенції, зокрема сільського вчительства. Опрацьовуючи цю тему, Васильченко досягнув значних творчих успіхів. Його твори про тернисту вчительську долю до революції, про подвижницьку участь у визвольному русі – яскрава художня сторінка в літописі життя й боротьби трудящих мас України на початку ХХ ст.

У нашому сприйманні гуманістична творчість талановитого письменника невіддільна від особи самого автора. «Шляхетність, інтелігентність, відданість обов’язкові – все це було у Васильченка, все це він, людина передових демократичних переконань, що самовіддано трудилася в ім’я духовного розвитку свого народу, проніс крізь роки й десятиліття», – таку високу оцінку письменникові-громадянину дає інший сучасник – Олесь Гончар. А це ті високі духовні цінності, яким судилося безсмертя [1].

 

Запрошуємо переглянути віртуальну виставку і добірку тематичної літератури.

 

Критичні матеріали

Творча спадщина

Статті з періодичних видань

 

Віртуальна виставка

 

 2Незібрані твори

Автор: С. Васильченко

Видавництво:Київ : Державне літературне видавництво
Рік видання:
1941
Сторінок:
237
Анотація:
Ця книга є першою спробою зібрати літературну спадщину С. Васильченка, розкидану по сторінках журналів, в яких вони свого часу друкувалися, а також залишену ним після смерті в рукописах.

Більшість творів С. Васильченка друкується в цій книзі за рукописами («Чайка», «Вітер», «Лісова новела», «На калиновім мості», «В бур`янах», «Мій шлях», «Лист до моїх читачів», « З окопного щоденника») або за журнальними текстами, прокорегованими за рукописами («Фіалки» - твір, що в рукопису має й іншу назву – «Мандрівні огні», «Червоний вечір», «Минають дні», «Кобзар», «У селянській хаті»). Тільки «Віконце», «Гості» і «Синя стьожка» подаються за самими журнальними текстами, бо рукописів цих творів не виявлено.

1

Избранное

Автор: Степан Васильченко

Издательство:Москва : Государственное издательство художественной литературы
Год издания:
1956
Сторінок:
479
Анотація:
Большинство рассказов, включенных в сборник, перерабатывались С. Васильченко несколько раз; некоторые из них, написанные в дореволюционное время, были существенно переделаны им в последние годы жизни.

С. Васильченко почти никогда не отмечал даты написания произведения. Только в отдельных прижизненных изданиях указывается точное время написания или последней авторской редакции. В настоящем издании дается предполагаемое время написания на основании литературно-архивных исследований, проведенных Институтом литературы им. Т. Г. Шевченко Академии наук Украинской ССР.

3

Вибрані твори

Автор: Степан Васильченко

Видавництво:Київ : Дніпро
Рік видання:
1967
Сторінок:
447
Анотація:
До цієї збірки ввійшли оповідання, повісті та драматичні твори визначного українського  письменника Степана Васильченка. В дореволюційних творах відбито тяжке, злиденне життя селян-бідняків («Мужицька арихметика», «На чужину», «Дощ», «На хуторі» та ін.), побут сільської школи («Над Россю», «Талант», «З самого початку»). У повістях «Авіаційний гурток», «Олив`яний перстень»,  написаних після Великої Жовтневої соціалістичної революції, створені яскраві образи молодих будівників нового суспільства. У книзі вміщена також перша частина великого біографічного полотна  про Т. Г. Шевченка «Широкий шлях» - «В бур`янах».

5

Степан Васильченко

Автор: Костюченко В. А.
Видавництво:
Київ : Дніпро
Рік видання:
1978
Сторінок:
155
Анотація:
У книжці розповідається про незвичайну літературну й особисту долю визначного українського письменника Степана Васильченка (Степана Васильовича Панасенка), який жив  і творив на зламі двох століть (1879-1932). До революції він змушений був поневірятися, зазнав переслідувань, безробіття, злиднів, тоді як його чудовими повістями й оповіданнями з життя селян, учителів і дітей зачитувалися на Україні.

У радянські часи – він визнаний класик української літератури, усіма шановний письменник, педагог, громадський діяч.

Книга видається до 100-річчя від дня народження. Видання розраховане на масового читача.

4

Вибрані твори

Автор: Васильченко Степан
Видавництво:
Харків : Ранок
Рік видання:
2003
Сторінок:
192
Анотація:
«У пам’яті численних поколінь читачів Васильченко залишився майстром малої прози. У створеному ним художньому доробку затишно почувала себе українська людина, бо це був її світ багатої й щедрої української землі, заселеної талановитим народом, який із свого ґрунту черпає джерела талановитості, сильний єдністю зі своєю землею. Це був світ, у якому панували Добро й Краса, торжествувала художня справедливість. Це був богоприсутній світ. Васильченко володів по-дитячому оптимістичним поглядом на життя і назавжди залишиться першим українським дитячим письменником, який писав яскраво і привабливо.» (
Ігор Михайлин)

 

Використані ресурси:

1. Історія української літератури кінець ХІХ- початок ХХ ст. у двох книгах за ред. О. Д. Гнідан

 

08. 01. 2019 













 

Контактна інформація


Aдреса:

вул. Старопортофранківська, 36, м. Одеса, 65020

Матеріали для репозитарія: dspace@pdpu.edu.ua

Платні послуги; Консультації щодо Авторського права та з питань наукометрії: library@pdpu.edu.ua

Визначення індексів УДК та авторського знаку: library.obrabotka@pdpu.edu.ua

Кожен останній четвер місяця – санітарний день!

© 2011-2024 Бібліотека Університету Ушинського

Пошук в моб меню