145 років від дня народження Богдана Сильвестровича Лепкого

Богдан Сильвестрович Лепкий (літературний псевдонім Марко Мурава) - одна з вершинних постатей в історії українського красного письменства і культури, розвою національного духу, гордість народу. Це видатний поет, прозаїк, критик, педагог, вчений-літературознавець, історик літератури, перекладач, видавець, редактор, художник, громадсько-культурний діяч та публіцист.

Народився український письменник 9 (за іншими даними 4 [1, с. 3]) листопада 1872 р. у родині сільського священика Сильвестра Лепкого на хуторі Кривенькім поблизу села Крегулець на Гусятинщині (Тернопільщина).

У всіх сферах своєї діяльності Б. Лепкий прагнув чесно, самовіддано служити рідному народові, оспівувати його героїчне минуле, визвольні прагнення, розкривати благородство душі трудового люду, національно свідомої інтелігенції, утверджувати ідеали добра і справедливості, добросусідських взаємин з іншими націями.

Творчість Б. Лепкого ще за його життя вийшла далеко за межі України, стала надбанням багатьох літератур, зокрема слов’янських, сприяла та нині сприяє глибокому взаєморозумінню і зближенню між народами. Вона була важливим чинником у процесі розвитку духовної культури нашого народу, художньо-мистецького збагачення українського художнього слова [2, с. 50].

Шановні читачі, з нагоди річниці письменника пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку книг і списки літератури.

Критичні матеріали. Творча спадщина

Статті зі збірників і періодичних видань 

Віртуальна виставка книг

Богдан Лепкий
Автор:
Погребенник Федір
Видавництво: Київ: Знання
Рік видання: 1993
Сторінок: 64
Анотація: Доля щедро обдарувала Б. Лепкого. І він не змарнував свого таланту. Б. Лепкий залишив багату творчу спадщину як поет і прозаїк, критик і літературознавець. А був він ще й видавцем-текстологом, читцем-декламатором художніх творів, талановитим малярем...

Та сталося так, що більш як півстоліття на українських землях ім'я і твори вірного сина України були приречені на забуття. Ця книжечка повертає читачеві Б. Лепкого - поета, прозаїка.

Меч і перо
Автор:
Яр Славутич
Видавництво: Київ: Дніпро
Рік видання: 1992
Сторінок: 414
Анотація: Яр Славутич – поет, учений-славіст, педагог. Нащадок давнього козацького роду. До цієї книжки увійшли його літературознавчі праці: про образ Гетьмана П. Сагайдачного в літературі, про поезію І. Мазепи, про класиків української літератури – Г. Сковороду, Т. Шевченка, І. Франка, Лесю Українку, В. Стефаника, а також про письменників, імена яких були вилучені з нашої літератури: Б. Лепкого. В. Свідзинського, С. Маланюка. Михайла Ореста, Оксану Лятуринську, І. Світличного, В. Стуса.

Видання розраховане на широке коло читачів.

Вибрані твори в 3 томах
Т. 1: Мотря:
історична повість.
Сотниківна: історична картина з часів Івана Виговського
Автор: Б. С. Лепкий
Укладач-редактор: Б. Мельничук
Видавництво: Тернопіль : Збруч
Рік видання: 2004
Сторінок: 351
Анотація: Книгу знаного українського письменника Богдана Лепкого (1872–1941) склали два його твори, об'єднані спільними темами державницької діяльності гетьманів, боротьби козацтва за волю українського народу.
«Мотря» започатковує цикл повістей «Мазепа», про що детальніше йдеться в передмові (видавництво планує випустити ці повісті протягом найближчого часу). У центрі твору – кохання дочки генерального судді Кочубея і гетьмана Івана Мазепи. Дія відбувається на тлі важливих історичних подій.
«Сотниківна» розповідає про дещо раніший період в історії України – час, коли гетьманом був Іван Виговський; зокрема, про битву козацького війська під його орудою з московськими полками 1659 року біля Конотопа.

Обидва твори подані за першодруками (відповідно 1926 і 1927 рр.); тексти опубліковані (на основі видань «Мотря» («Каменяр», 1991, редактор Д. Сапіга) і «Вибрані твори» Б. Лепкого, т. 2 ( «Наукова думка», 1997, упорядник Ф. Погребенник, редактори В. Коваленко і В. Береговин) за сучасним правописом із збереженням лексичних, морфологічних та стилістичних особливостей мови автора.

Вибрані творив 3 томах
Т. 2: Мотря: історична повість. Орли: історичне оповідання з років 1734–1750. Крутіж: історична повість. Оповідання
Автор: Б. С. Лепкий
Укладач-редактор: Б. Мельничук
Видавництво: Тернопіль : Збруч
Рік видання: 2006
Сторінок: 400
Анотація: Цим томом продовжуємо ознайомлювати читачів із творчістю визначного українського письменника Богдана Лепкого (1872–1941).

Започатковує збірник другий том історичної повісті «Мотря». У центрі повісті «Мотря», дія якої відбувається на тлі важливих історичних подій, – кохання дочки генерального судді Кочубея і гетьмана Івана Мазепи.

Історичне оповідання «Орли» повертає до років 1734–1750, коли в Україні після смерті гетьмана Данила Апостола почалася доба так званого «міжгетьманства», характерного посиленням московських катувань та знущань, насаджуванням деспотичного царського режиму.

У повісті «Крутіж» Б. Лепкий відобразив епізоди ще ранішого історичного періоду – Руїни (1663–1687). Фахівці по праву відносять цей твір до найкращих в українській художній літературі на теми минулого нашої країни.

Усі три твори подані за першодруками (відповідно 1926, 1934 і 1941 рр.); тексти опубліковані на основі видань «Мотря» («Дніпро», 1992, редактор Р. Горак), твори Б. Лепкого у 2 тт., т. 2 («Наукова думка», 1997, упорядник Ф. Погребенник. редактори В. Коваленко і В. Береговий) і твори Б. Лепкого у 2 тт.,т. 2 («Дніпро». 1991, упорядник М. Ільницький, редактор Л. Пономаренко) за сучасним правописом із збереженням лексичних, морфологічних та стилістичних особливостей мови автора.

Для кращого ознайомлення з творчістю письменника подаємо також його оповідання

Вибрані творив 3 томах
Т. 3: Не вбивай; Батурин: історичні повісті
Автор: Б. С. Лепкий
Укладач-редактор: Б. Мельничук
Видавництво: Тернопіль : Збруч
Рік видання: 2008
Сторінок: 488
Анотація: Ознайомлюючи читачів з творчістю визначного українського письменника Богдана Легшого (1872–1941), пропонуємо продовження його історичної епопеї про Гетьмана України Івана Мазепу.

У цьому збірнику вміщені повісті «Не вбивай» і «Батурин». Перша висвітлює перебіг подій, унаслідок яких було страчено батька Мотрі – генерального суддю Василя Кочубея, а також складну дипломатію з російським царем Петром І. У другій йдеться про вибір І. Мазепи – обравши шведів за спільників, боротися проти Петра І та про те, як військо під командуванням О. Меншикова зруйнувало гетьманську столицю – Батурин.

Обидві повісті подані за першодруками (відповідно 1926, 1927 рр.); тексти опубліковані на основі однотомника цих творів (К., «Дніпро», 1992; упорядник Р. Горак) за сучасним правописом із збереженням лексичних, морфологічних та стилістичних особливостей мови автора.

Мазепа:
Трилогія: II. Не вбивай; III. Батурин:
Іст. повісті
Автор: Б. С. Лепкий
Видавництво: Львів: Каменяр
Рік видання: 1991
Сторінок: 488
Анотація: Трилогія «Мазепа» відомого українського письменника (1872–1941) відображає складні історичні процеси, що відбувалися на Україні в першій четверті XVIII століття. В другій та третій частинах трилогії, що ввійшли в дану книгу, розповідається про останні роки життя гетьмана України Івана Мазепи, про його вболівання за долю України, її державність.

Казки:
для молодшого шкільного віку
Автор: Б. С. Лепкий
Видавництво: Київ: Веселка
Рік видання: 1991
Сторінок: 96
Анотація: До книжки талановитого українського письменника, ім'я і твори якого тривалий час замовчувалися, увійшли віршовані казки, написані за фольклорними мотивами.

Твори: в 2-х т.
Т. 1: Поетичні твори;
Прозові твори; Мемуари
Автор:
Б. С. Лепкий
Видавництво: Київ: Наукова думка
Рік видання: 1997
Сторінок: 847
Анотація: У цьому томі вміщені вірші та поеми зі збірок поета – "Осінь", "З глибин душі", "Доля", "Під тихий вечір", прозові твори – оповідання, новели, а також мемуари – "Казка мойого життя. Бережани".


Полтава: історична повість
Автор:
Б. С. Лепкий
Упорядник: Р. Д. Горак
Видавництво: Київ: Дніпро
Рік видання: 1992
Сторінок: 487
Анотація: Ця повість є четвертою і циклу повістей українського письменника про гетьмана Івана Мазепу (перші три – у двох книгах: «Мотря»; «Не вбивай» і «Батурин» – вийшли у видавництві «Дніпро» 1992 р.). У повісті хронологічно продовжено оповідь про життя і діяння славетного гетьмана часів Полтавської битви – до і після її завершення.

З-під Полтави до Бендер: історична повість
Автор: Б. С. Лепкий
Упорядник: Р. Д. Горак
Видавництво: Київ: Дніпро
Рік видання: 1992
Сторінок: 266
Анотація: Ця книжка завершує цикл повістей Богдана Лепкого про гетьмана Івана Мазепу (повісті «Мотря», «Не вбивай» та «Батурин», «Полтава» вийшли у видавництві «Дніпро» 1992 р.). Опублікував її, вже після смерті автора, його брат Лев Лепкий.

 

 

Використані ресурси:

1. Лепкий, Б. C. Прозові твори : в 3 т. / Б. С. Лепкий. – Тернопіль : Збруч, 2004-2008. Т. 1: Мотря : історична повість. Сотниківна : історична картина з часів Івана Виговського. – 2004. – 351 с.
2. Погребенник, Ф. Богдан Лепкий / Ф. Погребенник. – Київ : Знання, 1993. – 64 с. – (Сер. 6. "Письменники України та діаспори"; вип. 5).
3. lepkiy.te.ua – фото Б. Лепкого для колажу.
4. Рамки.Org – рамка для колажу.

 

Виставку та статтю підготувала Матковська Д. М.
Списки літератури підготувала Панченко І. В.
Автор колажу: Матковська Д. М.

9.11.2017













 

Контактна інформація


Aдреса:

вул. Старопортофранківська, 36, м. Одеса, 65020

Матеріали для репозитарія: dspace@pdpu.edu.ua

Платні послуги; Консультації щодо Авторського права та з питань наукометрії: library@pdpu.edu.ua

Визначення індексів УДК та авторського знаку: library.obrabotka@pdpu.edu.ua

Кожен останній четвер місяця – санітарний день!

© 2011-2024 Бібліотека Університету Ушинського

Пошук в моб меню