Шановні читачі!

24 травня українська культурна й наукова спільнота відзначає 105 річницю від дня народження митця, чия творчість є невід’ємною складовою української художньої свідомості.

Михайло Стельмах  цікавий, самобутній талант. Один з видатних і вдумливих художників слова. Одночасно ― поет і прозаїк, драматург і фольклорист, публіцист і кіносценарист. Жанровий і тематичний діапазон його творчості досить широкий, художня палітра на диво різнобарвна, приваблива; стиль його письма чарує, полонить читача.

Приємно зазначити, що в минулому М. Стельмах ― вчитель-словесник. Художнє бачення світу, вміння тонко проникати в психологію людини, неабиякий природний талант, помножений на досконалу художню майстерність, ― все це забезпечило письменникові успіхи, які привели його на вершини Парнасу…

У зв’язку з цією подією пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку та списки літератури.

Критичні матеріали. Творча спадщина

Статті з періодичних видань

Віртуальна виставка

Про Михайла Стельмаха
Спогади
Упорядники:
Л. А. Стельмах, Д. М. Стельмах

Видавництво: Київ: Рад. письменник
Рік видання: 1987
Сторінок: 407
Анотація: Матеріали збірника відтворюють образ Михайла Стельмаха (1912—1983), видатного українського радянського письменника, лауреата Ленінської премії. Державної премії СРСР і Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка, академіка АН УРСР. Сучасні українські письменники, критики, друзі М. Стельмаха розповідають про його життя і творчість, зокрема про історію написання широковідомих романів «Велика рідня», «Кров людська — не водиця». «Хліб і сіль», «Правда і кривда». «Дума про тебе», «Чотири броди».

Про Михайла Стельмаха
Літературно-критичні матеріали
Упорядник:
І. М. Дузь

Видавництво: Київ: Рад. письменник
Рік видання: 1972
Сторінок: 300
Анотація: Твори лауреата Ленінської премії Михайла Стельмаха привертають увагу багатьох критиків, літературознавців, викликають зацікавлення широкого кола читачів. Вміщені до збірника літературно-критичні статті та матеріали дадуть можливість читачеві скласти уявлення про ідейно-художню спрямованість творчості письменника, світ його образів, своєрідність творчої манери.
Книжка видана до 60-річчя з дня народження М. Стельмаха.

Романи Михайла Стельмаха
Упорядник:
І. Р. Семенчук

Видавництво: Київ: Рад. письменник
Рік видання: 1976
Сторінок: 300
Анотація: У книзі аналізується художня майстерність видатного радянського письменника, Героя Соціалістичної Праці, лауреата Ленінської і Державної премій СРСР Михайла Стельмаха. В центрі уваги дослідника — широко відомі радянському і зарубіжному читачеві романи «Хліб і сіль», «Кров людська — не водиця», «Велика рідня», «Правда і кривда (Марко Безсмертний)», «Дума про тебе». Стисло характеризується також творчий доробок Стельмаха — поета і драматурга.

Розрахована на літературознавців, учителів, студентів, учнів старших класів, широке коло читачів.

Вивчення творчості Михайла Стельмаха в школі
Посібник для вчителів
Упорядники:
Н. С. Ткаченко, К. О. Ходосов

Видавництво: Київ: Рад. письменник
Рік видання: 1971
Сторінок: 240
Анотація: У книжці широко висвітлюється життєвий і творчий шлях одного з найталановитіших сучасних українських письменників Михайла Стельмаха. Автори розглядають його твори, що вивчаються в школі, подають методичні поради, як краще провести той чи інший урок та організувати позакласну роботу з учнями.

Посібник розраховано на вчителів-словесників та студентів-філологів.

Михайло Стельмах
Поезії
Упорядники:
Н. С. Ткаченко, К. О. Ходосов

Видавництво: Київ: держ. вид худож. л-ри
Рік видання: 1958
Сторінок: 500
Анотація: Вміле наслідування традицій не затушовує, а ще більш підкреслює творче обличчя поета, якщо він сформувався у зрілого, сміливого, вдумливого і оригінального художника. Саме про це говорять книги поетичних творів Михайла Стельмаха. Про те ж свідчать і зібрані в цій книзі цикли його поезій — «Рідня», «Шляхами війни», «Тобою, краю, мій живу», «Соняшник», «Поміж березами дівча іде» та «Маленька Оленка».

Михайло Стельмах
Твори в семи томах
Том І
Автор:
М. А. Стельмах

Видавництво: Київ: Дніпро
Рік видання: 1982
Сторінок: 656
Анотація:  Перший том містить роман "Хліб і сіль", який описує життя українського села напередодні та під час першої російської революції. Справжнім героєм твору є народ з його болями й стражданнями, радощами і сподіваннями, нескореністю і вірою в краще майбутнє.


 

Хліб і сіль
Автор:
М. А. Стельмах
Видавництво: Київ: Дніпро

Рік видання: 1975
Сторінок: 670
Анотація: У романі відтворено широку картину життя українського села напередодні революції 1905 року. Автор правдиво зображує тяжке становище селянської бідноти, показує, як у боротьбі проти панів формувалася її свідомість. Справжнім героєм твору є народ з його болями і стражданнями, радощами і сподіваннями, нескореністю й вірою в краще майбутнє. М'який задушевний ліризм, філософські роздуми, іскристий гумор, багата і розмаїта мова характерні для твору. 

Правда і кривда
(Марко Безсмертний)
Автор:
М. А. Стельмах

Видавництво: Київ: Дніпро
Рік видання: 1990
Сторінок: 427
Анотація: У романі видатного українського радянського письменника відображено життя українського села наприкінці Великої Вітчизняної війни і в перші роки після неї. Сила цього твору насамперед у його безкомпромісній правдивості, у глибоко філософському осмисленні народного життя. Автор показав, як неймовірні труднощі, викликані війною й окупацією, ускладнюються згубними наслідками культу особи, командно-бюрократичними методами керівництва, презирливо-зневажливим ставленням до хлібороба і його потреб.

Використані ресурси:
1. Ткаченко, Н. С. Вивчення творчості Михайла Стельмаха в школі : посіб. для вчителів / Н. С. Ткаченко, К. О. Ходосов. – Київ : Радянська школа, 1971. – 239 с.
2. wikimedia.org – фото для колажу.

Автор колажу: Матковська Д. М.
Списки літератури підготувала Шафоростова К. І.
Автор статті: Матковська Д. М.

24.05.2017

scopus

uni2

bantp

Лічильники

 Яндекс.Метрика   

fb    Instagram icon   YouTube  Telegram

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.