В історії розвитку науки завжди відбувалися події, які ставали знаменними і давали поштовх для формування теоретичних засад науки, мали доленосне значення для еволюції та удосконалення практичної діяльності. Для бібліотечної галузі такою визначною віхою став Перший Всеросійський з’їзд із бібліотечної справи, який відбувся в 1-7 червня 1911 року в Санкт-Петербурзі [1].
На з’їзд прибули понад 500 делегатів і гостей. Крім найчисельніших делегацій від Санкт-Петербурга і Москви на з’їзд, що базувався на цілком демократичних засадах, прибули представники від 34 губерній, у т. ч. з теренів України – 26 делегатів. Активною участю в роботі з’їзду відзначилися фахівці з Харкова та Києва, які згодом стали видатними українськими бібліотечними діячами: К. Рубинський, С. Сірополко, Л. Хавкіна та ін.
У резолюціях з’їзду було сформульовано демократичну програму з реформування бібліотечної справи, розроблено пропозиції з централізації бібліотечних мереж у містах і повітах, комплектування фондів тощо. З’їзд і його «Труды», що містять інформацію про перебіг форуму, тексти доповідей і повідомлень, інформацію про зміст дискусій, резолюції та інші матеріали (опубліковані в 1912 р.) відіграли помітну роль у приверненні уваги суспільства до бібліотечних проблем, сприяли позитивним зрушенням в теорії і практиці бібліотечної справи, зокрема в організації бібліотечної освіти, зростанні професійної самосвідомості бібліотекарів, налагодженні професійних контактів.
1–6 червня 1926 р. у Харкові, на базі Державної бібліотеки ім. В. Г. Короленка, відбувся Перший Всеукраїнський з’їзд бібліотечних робітників, організований клубно-бібліотечним відділом Управління політосвіти Наркомату освіти УСРР. У ньому брали участь понад 200 представників масових, наукових, військових та інших бібліотек, з них 130 мали право вирішального голосу. З’їзд розглянув стан і перспективи бібліотечного будівництва в республіці, питання роботи з масовим читачем і методи вивчення його інтересів, обслуговування дітей і підлітків, формування книжкового ядра бібліотеки, організації предметного каталогу, раціоналізації і спрощення бібліотечної техніки, підготовки і перепідготовки бібліотечних кадрів та інші питання. За основними доповідями (їх автори – відомі діячі бібліотечної справи: Д. Балика, Б. Борович,І. Вугман, Г. Марголіна, Я. Розанов, В. Шенфінкель та ін.) було прийнято низку конструктивних резолюцій і постанов, що мали організаційний і методичний характер. Видані в 1927 р., ці документи тривалий час визначали зміст і спрямованість діяльності бібліотек в Україні. Так, за державними бібліотеками закріплювалися обов’язки центрів бібліографічної роботи, науково-дослідної роботи з бібліотекознавства та книгознавства, видавців власних наукових праць; у кожному округовому центрі мали створюватися центральні округові (обласні) бібліотеки для дітей тощо.
У подальшому в СРСР та УРСР бібліотечні й бібліографічні з’їзди не скликались. Актуальні питання бібліотечного життя і завдання на перспективу обговорювалися на численних союзних і республіканських бібліотечно-бібліографічних нарадах і конференціях.
У зв’язку зі знаменними датами пропонуємо вашій увазі експозицію літератури. На виставці представлено як книжкові, так і періодичні видання, що стосуються бібліотечної справи та історії її розвитку [2].
Термін експонування: з 1 по 7 червня 2016 р. (2 поверх, каб. №20).
Деякі книги з виставки
Всемирная история библиотек
Автор: Б. Ф. Володин
Видавництво: СПб.: Профессия
Рік видання: 2004
Сторінок: 432
Анотація: На рубеже тысячелетий в эпоху информатизации принципиально изменился облик библиотеки, ее роль как общественного института, и возникла объективная потребность обобщить весь пройденный библиотеками путь. Данная работа представляет интерес для самого широкого круга библиотечных работников не только как учебное пособие по истории библиотечного дела, но и как научное и своего рода справочно-информационное издание. В этой богато иллюстрированной книге представлено развитие библиотечного дела на примере описаний конкретных библиотек — Европы, Азии, США и, естественно, России в историческом аспекте: библиотеки Древнего мира, раннего и позднего средневековья, библиотеки в эпоху Просвещения, библиотечное дело в XIX — начале XX вв., в период между двумя мировыми войнами и библиотечное дело во второй половине XX в.
В основу книги положены лекции по всемирной истории библиотек, которые автор читает на Высших библиотечных курсах РПБ с 1983 г. 2-е издание дополнено рядом новых материалов и указателей.
Информационное обслуживание:
продукты и услуги, предоставляемые библиотеками и службами информации предприятий
Автори: Брежнева В. В., Минкина В. А.
Видавництво: СПб.: Профессия
Рік видання: 2004
Сторінок: 304
Анотація: Информационное обслуживание рассматривается с позиции сервисной деятельности. Авторами подробно охарактеризованы свойства информационных потребностей, пути их выявления, описаны причины неопределенности читательских запросов и представлена методика их уточнения.
Специальный раздел книги посвящен рассмотрению современных информационных продуктов и услуг, методике составления проблемно-тематических указателей литературы, дайджестов, досье, формированию БД, информационному сопровождению патентных и маркетинговых исследований. Проанализированы также проблемы формирования ассортиментной политики, ценообразования и продвижения информационной продукции, управления ее качеством. Рассмотрены методика и организация обслуживания.
Издание адресовано руководителям библиотек и сотрудникам отделов обслуживания, научно-методических отделов и библиографических подразделений.
Справочник библиографа
Наук. ред.: Л. Н. Ванеев, В. Л. Минкипа
Видавництво: СПб.: Профессия
Рік видання: 2005
Сторінок: 592
Анотація: Справочник библиографа — первое издание подобного рода, отражающее место библиографии в системе информационно-коммуникационной деятельности и все основные процессы библиографирования и библиографического обслуживания. В третьем издании справочника учтены изменения, произошедшие в библиографической деятельности за последние два года. Введение новых стандартов СИБИД, регулирующих библиографическую деятельность, обусловило необходимость обновления таких разделов, как «Формирование библиографических баз данных», «Учет результатов библиографической работы» и т. д., а также разделов, связанных с составлением библиографической записи.
При подготовке третьего издания были учтены замечания, пожелания и предложения, высказанные в рецензиях и при личных контактах авторов с читателями.
Вступ до бібліографознавства:
Навчальний посібник
Автор: Г.М. Швецова-Водка
Видавництво: Київ: Кондор
Рік видання: 2008
Сторінок: 216
Анотація: Видання розраховане для студентів вищих навчальних закладів, котрі вивчають бібліографознавство як одну із спеціальних дисциплін, що забезпечують підготовку фахівця книжкової справи та документально інформаційної сфери. У змісті посібника вміщено основи теорії бібліографії та характеристику бібліографознавства як наукової дисципліни.
Навчальний посібник для студентів спеціальностей 7.020102 "Книгознавство, бібліотекознавство, бібліографія" і 7.020105 "Документознавство та інформаційна діяльність".
Организационное развитие систем управления современной библиотекой
Автор: Суслова И. М., Дубенок Т. Е.
Видавництво: СПб.: Профессия
Рік видання: 2008
Сторінок: 192
Анотація: Учебное пособие посвящено ключевому звену управления — организации информационно-библиотечной деятельности. Особую актуальность данной проблематике придает принципиально изменившийся характер внешней среды библиотеки в условиях информационной эры: от стабильной, определенной — к нестабильной, отличающейся беспрецедентными темпами и сложностью изменений. Сегодня требуется намного большее разнообразие управленческих структур, их потенциальная гибкость, способность быстро приспосабливаться как к внешним, так и к внутренним изменениям.
Авторы учебного пособия ставят своей целью помочь действующим и будущим руководителям библиотек определить собственные управленческие позиции и подходы в решении организационных проблем, используя достижения современной теории организации.
Пособие предназначено широкому кругу читателей, осваивающих методологию управления и организации. Книга будет интересна руководителям библиотек, студентам вузов, слушателям системы повышения квалификации по специальности «Менеджмент, информационно-библиотечных ресурсов».
Використані ресурси:
1. eprints.zu.edu.ua/4840/1/Navalska_1.pdf;
2. ube.nplu.org
Титульне зображення для матеріалу взято з сайту www.ellf.ru
Автор статті: Матковська Д. М.