Олійник Борис Ілліч народився 22 жовтня 1935 р. в с. Зачепилівка Носаржанського району на Полтавщині. Закінчив факультет журналістики Київського університету ім. Т. Г. Шевченка (1958 р.). Працював у редакціях газети «Молодь України», журналів «Ранок», «Дніпро», «Вітчизна», у видавництві «Дніпро», заступником голови правління Київської організації СПУ, секретарем правління Спілки письменників України. Дійсний член Національної Академії Наук України.
Дослідник творчості Бориса Олійника Г. Клочек влучно стверджує, що мистецький твір – це надзвичайно тонко побудований організм [1]. Кожен поет, кожен творець, який перетворює дійсність і своє бачення дійсності в поетичні рядки, зі своєю унікальною тонкістю будує цей дивовижний організм. Художнє осягнення Б. Олійником минувшини і сьогодення, долі людської з її радощами й смутком, звитягами і негараздами, морально-етичними, соціальними, ідеологічними проблемами, тобто всього того, що є сенсом буття і сутністю людини, чітко простежується в епічних, ліричних, ліро-епічних поемах митця. Твори дають можливість повніше відчути «великих слів велику силу» (Т. Г. Шевченко), масштабність мислення й бачення майстра слова, збагнути його неповторний поетичний світ [2].
Становлення поета, як будь-якого митця, відбувається поступово, впливаючи на особливості його самовираження. У формуванні особливостей поетичної системи Б. Олійника величезну роль відіграв літературно-стильовий контекст другої половини 50-х-першої половини 60-х років; саме тоді активно оновлювалися виражальні форми. У творчості поета своєрідно поєдналися літературне і фольклорне начала, традиційне й новаторське на той час асоціативно-метафоричне сприйняття і поетичне перетворення дійсності. І хоча неможливо безмежну глибочінь кожного поетичного творіння розкласти по окремих «інгредієнтах», літературознавці стверджують – художній світ Бориса Олійника виявляється настільки цілісним, що справляє враження монолітності. А ще, що дуже важливо відчути і зафіксувати у невловимій важливості творчого доробку кожного поета – поезія Бориса Олійника проповідує високі загальнолюдські ідеали, і ефект її впливу є ефектом добротворення [1].
Борис Олійник силою свого великого благородного слова зробив так, що слава, як впокорена любов’ю жінка, сама припала йому до грудей [3].
“Коли вже народився ти поетом, - За все відповідай у цім житті“, - ці слова Б.Олійника стали своєрідним кредо його творчості.
Пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку книг та списки літератури.
Використані джерела:
1. Клочек Г. Поетика Бориса Олійника: літ.-критичний нарис. – К.: Рад. Письменник, 1989. – 332 с.
2. Олійник Б. Вибрані твори: у 2 т. / Б. Олійник. – К. : Укр. енциклопедія, 2006 Т. 1: Вірші. Поеми. – 2006. – 608 с.
3. Олійник Б. І. Вибране: Поезії. Поеми / Б. І. Олійник. – К. : Етнос, 2009. – 640 c.
Статтю підготували: Гадомська А. А., Матковська Д. М.
Автор колажу: Матковська Д. М.
Списки літератури підготувала Шафоростова К. І.
Чорно-біле фото Б. Олійника взято з сайту www.pisni.org.ua
20.10.2015