Будь-яка історична доба вирізняється неповторними й самобутніми подіями, явищами та процесами. Саме вони складають унікальний візерунок епохи, який залишається в пам’яті прийдешніх поколінь. Та найприкметнішою рисою кожного часу є видатні постаті, з якими асоціюється певна історична доба. Для українського відродження та національної історичної науки ХІХ ст. однією з таких знакових постатей був Костомаров Микола Іванович [псевдоніми і криптоніми – Ієремія Галка, Иван Богучаров, Николай Н., Равви, Н. К., Н. К-ва та ін.] – видатний історик, поет, прозаїк, драматург, публіцист, етнограф і фольклорист, діяч українського національно-визвольного руху, один із засновників Кирило-Мефодіївського товариства в Києві.

Народився 16 травня 1817 р. у слободі Юрасівка Острогозького повіту Воронезької губернії. Батько був нащадком козаків-переселенців, місцевим поміщиком. Мати (у дівоцтві Мельникова) - українська селянська дівчина, колишня кріпачка.

У 1836 р. М. І. Костомаров закінчив університет, а в січні 1837 р. склав іспити на ступінь кандидата й отримав направлення у Кінбурнський драгунський полк юнкером. Після служби працював професором Київського та Петербурзького університетів. Автор великого числа монографій і статей з історії України, Росії та Східної Європи. Був одним із організаторів українського журналу «Основа» – видавався у Петербурзі в 1861-1862 роках. Написав «Руську історію в життєписах її найвизначніших діячів». Історичні твори Миколи Костомарова були видані в 21 томі в 1903-1906 роках. Помер він у 1885 році в Петербурзі.

Період, упродовж якого розгорталася різнобічна діяльність Миколи Костомарова, характерний не тільки розквітом національного відродження, а й інтенсивним процесом формування історії як науки, пробудженням національної свідомості, конституюванням української нації та іншими важливими перетвореннями.

З нагоди  200-ї річниці  від дня народження Миколи Костомарова пропонуємо Вашій увазі його твір «Богдан Хмельницкий» та історичні монографії «Мазепа и Мазепинцы», які базуються на документальних матеріалах.

Використані ресурси:

  1. Смолій, В. А. МиколаКостомаров: Віхижиттяітворчості : енцикл. довідник / В. А. Смолій, Ю. А. Пінчук, О. В. Ясь. – Київ, 2005. – 543 с.
  2. http://www.ukrlit.vn.ua/biography/kostomarov.html.
  3. http://ukrclassic.com.ua/katalog/k/kostomarov-mikola/1658-mikola-kostomarov-ivan-mazepa.

 

Автор колажу: Матковська Д. М.
Автор статті:
 Матковська Д. М.

16.05.2017

 

Репозитарій

c

Нові книги

FB

Лічильники

 Яндекс.Метрика   
Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.