День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні

22 червня 1941 року – одна із найсумніших та найстрашніших дат в історії людства. 75 років тому назад розпочалася, небачена за масштабами, жорстока війна нашого народу проти фашистської Німеччини.

Щороку 22 червня український народ вшановує пам’ять жертв війни та схиляє голови перед ветеранами та загиблими воїнами у Великій Вітчизняній війні.

Цей день встановлено в Україні «…з метою всенародного вшанування пам'яті синів і дочок українського народу, полеглих під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, їх подвигу та жертовності … на підтримку ініціативи громадських організацій ветеранів війни, праці, Збройних Сил і жертв нацистських переслідувань…» згідно з Указом Президента України «Про День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні» від 17 листопада 2000 р. № 1245/2000.

З нагоди відзначення Дня скорботи і вшанування пам`яті жертв війни в Україні бібліотека підготувала віртуальну виставку книг та список літератури.

 Список книг

Віртуальна виставка

Лето 1941. Украина
Составители: Замлинский В. А. (руководитель) и др.
Видавництво: К. издательство «Україна»

Рік видання: 1991 
Сторінок: 512
Анотація: У збірнику зібрані невідомі та маловідомі документи Центрального архіву МО СРСР, дипломатичні і розвіддокументи передвоєнного часу передвоєнного часу, які розкривають підготовку фашистської Німеччини до нападу на СРСР. Директиви та накази Ставки ВГК, бойові і політ донесення командування армій, частин, воєнних рад, політичних органів періоду воєнних дій доповнюють «білі плями» історії, проливають світло на небачвану самовідданість і стійкість, яку проявляли радянські воїни в повних трагізму і героїки перших боях з загарбниками на території України.

 

 

Українська РСР у Великій Вітчизняній війни Радянського Союзу 1941 – 1945 рр. (том І)
Радянська Україна в період відбиття віроломного нападу фашистської Німеччини на СРСР і підготовки умов для корінного перелому в війні
Голова редколегії: Назаренко І. Д. 
Керівник редколегії і авторського колективу тома: Тронько П. Т. 
Видавництво: К. Видавництво політичної літератури України
Рік видання: 1967 
Сторінок: 558 
Анотація: Тритомна праця «Українська РСР у Великій Вітчизняній війни Радянського Союзу 1941 – 1945 рр.» підготовлена інститутом історії партії ЦК КП України – філіалом Інституту марксизму-ленінізму при Цк КПрС з участю науковців Інституту історії Академії наук УРСР, викладачів вузів республіки і воєнних істориків. Це перше монографічне дослідження, в якому автори намагалися всебічно висвітлити участь українського народу у Великій Вітчизняній війні Радянського союзу.

Перший том цієї праці висвітлює перший період війни – 22 червня 1941 – листопад 1942 року, період віроломного нападу фашистської Німеччини на СРСР і підготовки умов для корінного перелому у війні. Як відомо, цей період був найтяжчим і найскладнішим. Незважаючи на великі втрати, ворог просувався в глиб країни.

На основі великого документального матеріалу показується і аналізується багатогранна діяльність ЦК КП (б)У, партійних організацій, уряду України, спрямована з перших днів війни на те, щоб мобілізувати трудящих на боротьбу з фашистськими загарбниками, перебудувати господарство республіки на воєнний лад і подати всебічну допомогу фронтові.

Безсмертя. Книга Пам’яті України. 1941-1945
Видавництво:
Київ: Пошуково-видавниче агентство «Книга Пам’яті України»

Рік видання: 2000
Сторінок: 944
Анотація: У завершальному томі історико-меморіального серіалу «Книга Пам"яті України» вперше опубліко­вано аналітико-документальний матеріал про вагомий внесок Українського народу в перемогу над фашизмом. Це видання - скромна данина незгасної пам'яті про тих, хто загинув на полях битв за честь, свободу і незалежність Батьківщини, хто, незважаючи на розбіжність у політичних поглядах, залишився патріотом України до останнього подиху.

На підставі поіменного обліку загиблих у боях узагальнено дані про військові втрати України у роки Великої Вітчизняної і другої світової воєн. Оприлюднено понад 300 документальних фото і кадрів кінохроні­ки воєнних літ, багато з яких читач побачить уперше.

Книга, в якій простежується єдина історична концепція, пропонує читачеві й інші, неусталені оцін­ки, висновки, узагальнення українських істориків щодо подій тих далеких років. Редколегія не завжди поді­ляє їхні погляди, спростування чи заперечення. Вкотре засвідчується історична реальність: ще й досі звучить відлуння тих неоднозначних подій, які на довгі десятиріччя роз"єднали націю. Але для матері-України всі ді­ти рідні, вона не може забути жодного з них.

Видання гідно поповнить бібліотеку новітньої історії України. Воно призначене для широких верств читачів: наукових працівників, викладачів і студентів вузів, курсантів, учнів, службовців органів державно» влади - всіх, хто не байдужий до майбутнього нашої Вітчизни, хто прагне знати правду про найстрашнішу в історії людства війну.

Україна у Великій війні 1939-1945: науково-популярне видання
Видавництво:
Київ: Емма

Рік видання: 2014
Сторінок: 264
Анотація: У виданні представлено матеріали про причини, перебіг і наслідки однієї з найбільших і найтрагічніших подій в історії українського народу XX століття - Другу світову війну. У запропонованій книзі проаналізовано події, що відбувалися на території сучасної України, або були пов'язані з діяльністю українців, починаючи від проголошення Карпатської України у березні 1939 р., і завершуючи подіями на Далекому Сході у вересні 1945 р. У праці описуються війна, організація самооборони, буденне життя під різними окупаційними режимами, національно-визвольна боротьба українців та ідейно-політичні лінії розколу в середовищі українських націоналістів.

Велику увагу приділено питанням історії Другої світової війни, участі українців у радянсько-фінській війні, в радянсько-німецькій війні, в українсько-польському конфлікті, висвітлюється боротьба за Українську Самостійну Соборну Державу. Особливе місце у книзі відведено вкладові українців у розгром нацистської Німеччини.

На основі значного масиву сучасних матеріалів розглянуто основні аспекти формування історичної пам'яті українського народу про Другу світову війну.

У кожного своя правда.
Істина одна
Автор:
В. Устименко

Видавництво: Київ: Україна
Рік видання: 2013
Сторінок: 440
Анотація: В основу історичного науково-документального дослідження по­кладено великий обсяг джерел, архівних матеріалів, розповідей оче­видців Корюківської трагедії, знищення німецько-фашистськими загарбниками у тисячних вимірах мирних співвітчизників та десят­ків населених пунктів Чернігівщини у 1941 — 1943 pp.

Дослідження спрямоване на пошук відповідей на запитання: чому така трагедія могла статися без упередження і захисту населен­ня, сіл і міст України наявними можливостями велетенської держави Союзу PCP та УРСР спільно з Українським штабом партизанського руху взагалі та кількатисячним Чернігівським партизанським з'єд­нанням зокрема.

Полемічність праці розрахована на історика, науковця, журна­ліста, краєзнавця, студента, старшокласника, небайдужого читача на всі часи. Адже Корюківська трагедія — то довічний біль багатьох поколінь українців.

Зображення для колажу взято з сайту www.goodfon.ru

Список літератури підготувала Шафоростова К. І.
Автор колажу: Матковська Д. М.

Автор статті: Матковська Д. М.

22.06.2016

 

 













 

Контактна інформація


Aдреса:

вул. Старопортофранківська, 36, м. Одеса, 65020

Матеріали для репозитарія: dspace@pdpu.edu.ua

Платні послуги; Консультації щодо Авторського права та з питань наукометрії: library@pdpu.edu.ua

Визначення індексів УДК та авторського знаку: library.obrabotka@pdpu.edu.ua

Кожен останній четвер місяця – санітарний день!

© 2011-2024 Бібліотека Університету Ушинського

Пошук в моб меню