День слов’янської писемності та культури


 Шановні читачі!

День слов’янської писемності і культури щорічно відзначається 24 травня, в день вшанування пам’яті святих Кирила та Мефодія.

Гортаючи сторінки сучасної книжки, не замислюєшся, що за тими невеликими літерами стоїть копітка й ретельна праця попередніх поколінь. Знайомі з дитинства букви втрачають загадковість і не викликають того захвату, який кумедно освітлює личка неписьменних дошкільнят, які тільки-но вчаться розпізнавати літери й не здогадуються, які таємниці приховує слов'янський алфавіт кирилиця, пройшовши довгий шлях до свого сучасного існування.

В основу сучасної абетки слов'ян покладено кирилицю — давню графічну систему. Кирилиця була скомпонована для потреб церковного життя, а саме, — перекладу бого-служебних книг із грецької на слов'янську мову. Це мало сприяти поширенню християнства на землях давнього Болгарського царства. Не менш цікавий факт — те, що створено її на замовлення моравського князя і за наказом візантійського імператора [1].

З приводу свята у бібліотеці організовано виставку (2-й поверх, каб. 20). Представлено книги, журнальні та газетні статті.

Термін експонування: з 24 травня по 27 травня 2016 року.

Список книг
Список статей

Деякі книги з виставки

Походження слов'янської писемності
Автор: М. Брайчевський
Видавництво: Київ: Академія
Рік видання: 2002
Сторінок: 154
Анотація: Дискусійну проблему формування слов'янської писемні» її автор розглядає у загальному соціокультурному контексті ранньої» історії слов'янства, користуючись не лише писемними джерелами, а й величезним археологічним матеріалом. В роботі поєднуються теоретична глибина і дивовижна ерудиція автора з умінням просто й цікаво розповісти про найскладніші речі.

Иллюстрированная всеобщая история письмен
Автор:
Я.Б.Шницер

Видавництво: С-Пб: Изданіе А. Ф. Маркса
Рік видання: 1903
Сторінок: 264
Анотація: Книга великолепно иллюстрирована. С 155 рисунками и 19 отдельными таблицами. Издание А.Ф.Маркса.

Практически первая в русской литературе попытка подвести итоги знаниям (к тому времени) по вопросу о происхождении и развитии письменности у различных народов. Специальная цель работы - выяснить существование тесной родственной связи между всеми письменами земного шара.

Я. Б. Шницер в энциклопедической «Иллюстрированной всеобщей истории письмен» (1903 г.) пытался объяснить кардинальную культурную переориентацию иудеев за период в одно поколение и отсутствие в настоящее время хоть одного подтверждения существования «родного» довавилонского древнееврейского языка (и письменности), на которых, как утверждается, писались ветхозаветные книги. Натянутость объяснений маститого языковеда и историка, скорее похожих на оправдание, нежели на поиск истины. (Джерело: www.antiquebooks.ru)

Старослов’янська мова
Автор:
М. Ф. Станівський

Видавництво: К.: Вища школа
Рік видання: 1983
Сторінок: 264
Анотація: У посібнику висвітлено процес виникнення та розвитку старослов’янських азбук і старослов’янської мови, а також описано фонетичну систему, морфологію та найважливіші особливості синтаксису. Він допоможе студентам підготуватися до творчого дослідження порівняльно-історичної граматики слов’янських мов, глибше пізнати структуру сучасної української мови.

 

 

1100 лет славянской азбуки
Автор:
В. А. Истрин

Видавництво: М.: Наука
Рік видання: 1988
Сторінок: 192
Анотація: Книга знайомить читача з повною драматичних подій історією життя і діяльності творців слов’янської абетки, великих слов’янських просвітителів братів Костянтина Філософа (Кирила) та Мефодія. Наряду з цим подається порівняльна характеристика і простежується подальша доля двох найдавніших слов’янських абеток – кирилиці та глаголиці, розглядаються поки ще не вирішені наукою до кінця питання, які стосуються докирилівської слов’янської писемності.

Развитие письма
Автор:
В. А. Истрин

Видавництво: М.: АН СССР
Рік видання: 1961
Сторінок: 396
Анотація: робота не є монографією з загальної історії письма. Основна її задача – постановка та першочергове вирішення деяких питань теорії письма. У даній книзі подається аналіз різних теорій виникнення буквенно-звукового і, зокрема, слов`яно-російського письма, а також аналіз особливих видів письменних знаків. Частково розглядаються питання палеографії і графіки письма. Дана книга є першим за радянський період об’ємним виданням із загальної історії та теорії письма.
Книга розрахована як і на спеціалістів, так і на широке коло читачів.

Використані джерела:

1. Яковлєва, В. Б. Про що мовчать слова/В. Б. Яковлєва // Вивчаємо українську мову та літературу. - 2012. - № 11. - С. 35-37

Списки літератури підготувала Шафоростова К. І.
Автор статті: Матковська Д. М.

 24.05.2016













 

Контакти


Aдреса:
вул. Старопортофранківська, 36
м. Одеса, 65020
20 каб - інформаційно-бібліографічний відділ
3 каб - відділ комплектування та обробки літератури

© 2011-2024 Бібліотека Університету Ушинського

Пошук в моб меню