115 років від народження Валер’яна Підмогильного

2 лютого виповнюється 115 років від народження своєрідного і талановитого майстра слова Валер’яна Підмогильного.

Валер’ян Підмогильний – один із найяскравіших прозаїків 1920-х рр., один із найпотужніших українських модерністів ХХ ст., представник неореалістичної течії. Його твори засвідчують спроможність української літератури бути самодостатнім мистецьким явищем у світовому контексті.

У 1930 рр. письменника репресували, а його твори вилучили з літературного процесу аж до 1988 р., коли вперше було опубліковано «Повість без назви…», а услід – перевидано роман «Місто» й кілька оповідань. Лише відтоді твори В. Підмогильного критика почала розглядати як повноцінне явище українського літературного процесу ХХ ст. Нині він є одним із найпопулярніших українських класиків, його творчість вивчають у середніх і вищих навчальних закладах, нею постійно цікавляться сучасні дослідники [1].

Серед свого покоління Підмогильний вирізнявся особливою нещадністю й тверезістю бачення. Менше за всіх інших він упадав у лірику. Він був одним, може єдиним справді великим українським прозаїком, не в тому сенсі, що не писав віршів, а тому сенсі, що його проза була справді прозою.

Юрій Шерех

З приводу річниці пропонуємо Вашій увазі списки літератури та запрошуємо відвідати книжкову виставку в бібліотеці (2-й поверх, каб. 20).

Термін експонування: з 1 по 5 лютого 2016 року.

Списки книг та критичні матеріали
Списки журнальних статей

Деякі книги з виставки

Місто
Автор:
Підмогильний В.

Видавництво: Харків: Веста: Видав. «Ранок»
Рік видання: 2003
Сторінок: 256
Анотація: З усіх творів В. Підмогильного найбільшу увагу дослідників і досі привертає до себе роман «Місто». Саме цей твір визнано найкращим з усієї мистецької спадщини письменника.

Роман «Місто» має дві основоположні опозиції, які дуже простежуються крізь усю сюжетно-композиційну будову твору: місто – село та дух – плоть. Головний герой роману, селюк Степан Радченко, приїхавши до міста на навчання, стає в центрі опозиції «місто – село». На наявність іншої опозиції («дух - плоть»), яка також зосереджена довкола Радченка, епіграфи роману. Отже весь твір побудовано так, щоб якомога повніше розкрити внутрішній світ однієї людини.

У книжці також присутній аналіз твору.

Між розумом та ірраціональністю: Проза Валер' яна Підмогильного
Автор:
Тарнавський М.

Видавництво: Київ: Ун-тське вид-во "Пульсари"
Рік видання: 2004
Сторінок: 232
Анотація: Книга відомого літературознавця-україніста з Канади – переклад англомовного дослідження творчості Валер' яна Підмогильного. Автор простежує вплив на письменника українських попередників і французьких реалістів ХІХ-ХХ ст.

Адресована не лише фахівцям і студентам гуманітарних навчальних закладів, а й тим, хто залюблений у мистецтво слова.


Досвід кохання і критика чистого розуму: Валер'ян Підмогильний: тексти та конфлікт інтерпретацій
Упорядник: Галета О.
Видавництво: Київ: Факт
Рік видання: 2003
Сторінок: 432
Анотація: Ця книжка представляє творчість оригінального українського прозаїка 20-х років ХХ століття - Валер' яна Підмогильного, який у романі «Невеличка драма», використовуючи досвід фрейдизму й екзистенціалізму, намагається відшукати – вкотре – Людину у сплетіння почуттів, переживань та ідей.

Крізь запропоновані літературознавчі дослідження проходить інтелектуальна інтрига, зумовлена можливістю діаметрально протилежних інтерпретацій цього твору. Рання повість «Остап Шаптала», психоаналітична розвідка про творчість Івана Нечуя-Левицького та в’язничне листування створюють динамічний контекст для сучасного прочитання творчості письменника.

Оповідання. Повість. Романи
Автор:
Підмогильний В. П.

Видавництво: Київ: Наукова думка
Рік видання: 1991
Сторінок: 800
Анотація: Валер’ян Підмогильний - видатний український письменник, творчість якого тривала трохи більше десяти років. Але він написав кілька збірок оповідань, повістей, романи «Місто» і «Невеличка драма», які були в центрі літературного процесу 20-х – початку 30-х років на Україні. Ці твори й сьогодні приваблюють майстерністю психологічно-філософського дослідження людини в складних суспільних обставинах. У книзі вміщено переважну більшість творчої спадщини прозаїка.


Історія пані Ївги: Оповідання, повість
Автор: Підмогильний В. П.
Видавництво: Київ: Веселка
Рік видання: 1991
Сторінок: 173
Анотація: Валер’ян Підмогильний – одна з найпомітніших постатей в українській літературі ХХ століття. Безпідставно репресований у розквіті творчих сил, письменник залишив по собі багату творчу спадщину, чільне місце серед якої посідає проза малих форм. До книжки увійшли глибоко психологічні оповідання «Історія пані Ївги», «Ваня», «Син» та інші, повість «Остап Шаптала». Книга була видана до 90-річчя від дня народження письменника.

 

Використані ресурси:

1. Мовчан Р. Валер'ян Підмогильний (1901-1937) // Дивослово. - 2011. - №2, - С. 51.
2. www.ukrlib.com.ua 

Автор колажу: Матковська Д. М.

Статтю підготували: Матковська Д. М., Шафоростова К. І.

1.02.2016

 













 

Контакти


Aдреса:
вул. Старопортофранківська, 36
м. Одеса, 65020
20 каб - інформаційно-бібліографічний відділ
3 каб - відділ комплектування та обробки літератури

© 2011-2024 Бібліотека Університету Ушинського

Пошук в моб меню